Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orlová pátrá po pedofilovi

Česko

Všechna snaha je zatím marná. Muž, který údajně zneužil dvě děti ze základní školy, zatím policii uniká.

ORLOVÁ/PRAHA Rodiče dětí na Karvinsku teď žijí ve strachu a bedlivěji hlídají své potomky. Pedofil tu totiž zneužil dvě děti ze základní školy.

Po násilníkovi policie zatím marně pátrá. LN to potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. „Jde o velmi citlivý případ a v této chvíli nelze s ohledem na stav prověřování poskytnout další informace,“ řekla pouze. Podle dostupných informací násilník na odlehlém místě nedaleko Orlové donutil děti k orálnímu sexu. Rodiče teď doprovázejí děti do školy. „Snažíme se děti varovat, spolupracovat s rodiči i policií, máme na škole preventistu, který se dětem snaží vysvětlit rizika i co dělat v případě kontaktu s podivnými lidmi nebo při napadení,“ říká Ivo Bojas, ředitel základní školy Ke Studánce v Orlové. K varování dětí před nástrahami, které na ně mohou čekat, používají například fotoseriály o násilí, rasismu či sexuálním obtěžování, které připravuje občanské sdružení Volání naděje.

Školy podobné případy řeší Případy, kdy děti hlásí učitelům, že je někdo na ulici obtěžoval, totiž nejsou vůbec ojedinělé. Naopak jich přibývá. „I my to řešíme. Žákyně čtvrté třídy se svěřily ve třídě, že je při cestě do školy stále sledoval nějaký muž. Když začaly utíkat, také on zrychlil,“ řekla LN ředitelka základní školy v Boršově nad Vltavou Eva Hnudová. Dívky navíc tvrdily, že se s mužem za stejných okolností setkaly vícekrát, naposledy ze strachu vběhly do vchodu nejbližšího domu a zazvonily na zvonek. Teprve poté muž zmizel. „Okamžitě jsme zavolali policii, která začala hlídkovat v ulicích,“ uvedla Hnudová. Škola zároveň písemně vyrozuměla všechny rodiče o tom, že jejich dětem může hrozit nebezpečí.

Podle nejnovějších statistik loni od začátku roku do konce října policie vyšetřovala 642 případů pohlavního zneužívání. Ve 478 případech bylo vyšetřování úspěšné. Policejní statistiky ale neevidují, v kolika z nich se jednalo o pohlavní zneužívání dítěte.

Nejčastěji se ale s tímto činem setkávali policisté z jihomoravského kraje. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká uvedla, že vyšetřování podobných případů vždy vzbuzuje zájem nejbližšího okolí. Jinak je to ale podle ní při ohlašování podobných činů. Část pohlavně zneužívaných dětí mají totiž na svědomí jejich příbuzní. V podobných případech je objasňování těchto skutků obtížnější. „Sousedé kolikrát vědí, že je dítě v rodině týrané, což může být i první příznak pohlavního zneužívání, a nic neoznámí. Jsou slepí, hluší. Pokud nějaké podobné udání přijde, jde většinou o anonym,“ řekla LN Kopecká.

O malé vnímavosti k okolí svědčí také nejznámější případ z posledních let: vražda devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu slovenským pedofilním recidivistou Antonínem Novákem loni v květnu. Novák chlapce zavraždil poté, co ho zneužil na ubytovně. Novák přitom mnohokrát v Havlíčkově Brodě navštěvoval s fotoaparátem dětské hřiště, kde si Jakuba vyhlédl. Nikdo na jeho podivné chování ale tehdy neupozornil. Podle psycholožky Lenky Šulové je problém i v tom, že na základních školách není propracováno vyučování sexuální výchovy ani spolupráce s rodiči. A to i proto, že někteří z nich se s dětmi na citlivá témata bojí mluvit. Podle Šulové může škola učinit první krok: Změnit sexuální výchovu ve škole.

Autor: