Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Osmdesátiny Jaromíra Zeminy

Česko

Jaromír Zemina, známý především jako osobitý historik umění, ale jinak vlastně i spisovatel a výtvarník, se dnes dožívá osmdesáti let. Kdo se s ním v poslední době setkal, nejspíš tomu těžko uvěří - tak svěží a okouzlující zůstává i v tomto pěkném věku.

Zemina, jenž stále uvádí výstavy, píše pozoruhodné články a vedle toho přednáší dějiny umění na DAMU, pochází z velmi zajímavého rodu. Jeho dědeček, venkovský učitel z Dolní Kalné v Podkrkonoší, se znal s Josefem Karlem Šlejharem či Františkem Kavánem, jeho tatínek Otakar Zemina byl malíř a jeho bratranec Vladimír Janoušek sochař. Sám Jaromír tak s uměním žil od dětství. Objevitel Aléna Diviše Z jeho rozsáhlé činnosti stojí za připomenutí zejména více než třicetileté působení v Národní galerii, většinou ve sbírce moderního umění, kterou na konci 60. let i vedl. Uspořádal nejen desítky individuálních výstav, ale rovněž významné přehlídky českého moderního umění, a to i v zahraničí. Víc než kolektivní hnutí ho ale vždy zajímali spíš jednotlivci a jejich jedinečné osudy - takhle návštěvníkům výstav objevoval například Aléna Diviše, Ladislava Zívra, Václava Boštíka, Adrienu Šimotovou, Vladimíra Janouška, Věru Janouškovou nebo Jiřího Johna. Tomu ostatně věnoval i jednu ze svých nejvýznamnějších publikací, v dalších pak vyprávěl třeba o díle Jana Zrzavého nebo Emila Filly, nádherné eseje napsal o Cézannovi či Braunovi.

Ze souboru drobných próz Jiné texty je ovšem patrné, že stejně zamilovaně jako o malířích dokáže vyprávět i o jablkách, která ukládá do sklípku, nebo o půvabu jalovic, které se mu pasou za chalupou. A to je i obecný rys Zeminovy osobnosti - spojuje se v něm jak cit pro „velké“ umění, tak hluboké porozumění významu drobných kulturních podniků, jako jsou třeba výstavy na jeho rodném Novopacku. Přes všechno okouzlení uměleckou tvorbou a přes úctyhodné vzdělání totiž tento až starosvětsky noblesní člověk nikdy nezapomněl, jak je pro život důležitá prostá nádhera stromů, trávy či oblohy.

O autorovi| JAN STEJSKAL, Autor napsal a vydal knihu o kulturní historii Novopacka

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...