Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Osmý Krýzl: nejlepší český slalomář historie

Česko

VAL D’ISERE (od zpravodaje LN ve Francii) Bouřící kotel kolem cílového hanku na mistrovství světa ve Val d’Isere se stal svědkem milníku českého lyžování.

Kryštof Krýzl totiž obsadil ve slalomu osmou příčku, což je nejlepší výsledek českého sjezdaře v této disciplíně v historii. „Jsem úplně nadšený. Osmé místo je parádní,“ zářil dvaadvacetiletý Krýzl.

Jen Zeman a Sochor před třiceti lety a Bank před osmi roky dokázali na světovém šampionátu urvat lepší výsledek než mladý sjezdař, ale všichni v kombinaci.

„Potřeboval jsem takový úspěch,“ oddechl si Krýzl.

Val d’Isere zaplavila veliká vlna fanoušků, kteří zvonci a trumpetkami mohutně podporovali domácí favority v závěrečném závodě šampionátu. Ale znamenitá atmosféra kolem ledové a sluncem ozářené sjezdovky Bellevarde svědčila české sjezdařské kometě.

„Vůbec jsem tomu nevěřil,“ popisoval Krýzl, jenž startoval s číslem 36. „Jel jsem na krev a vyšlo mi to super.“ Druhé kolo jel opatrněji. „Ale stejně jsem měl problémy. Bylo to hrozně těžké,“ říkal. „Přál jsem si být do patnáctky, protože je to důležité pro další vývoj závodníka.“ Český sjezdař se totiž díky získaným bodům posune ve startovní listině, což mu dává větší šanci v dalších závodech.

V elektrizující atmosféře mu pomohla i zaváhání soupeřů. Z posledních osmi slalomářů ve druhém kole dojeli do cíle jen dva. „Ale nikomu jsem to nepřál,“ tvrdil Krýzl, který na vítězného Rakušana Prangera ztratil 2,40 vteřiny. „Když soupeři vypadávají, tak mě to ale nabudí. Potřebuji adrenalin a těžké kopce,“ vysvětloval Krýzl, jenž předvedl na MS skvělé výkony i v superkombinaci a obřím slalomu.

Komentátor závodu označil mladého Čecha za objev šampionátu. „Pro mě je to skvělý výsledek. Asi to tak berou i ostatní,“ přemítal Krýzl a přijímal gratulace od lyžařů i trenérů.

Blízko úspěchu byl Filip Trejbal, kterému před dvaceti dny lékaři vyoperovali slepé střevo. Čas měl podobný jako Krýzl, ale těsně před koncem prvního kola vypadl. „Chtěl jsem zazářit, jel jsem naplno. Nevyšlo to, což mě mrzí,“ smutnil.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...