Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Osobní detail

Česko

Vánoční ozdoby. Přelom minulého století (Nejvyšší purkrabství na Pražském hradě)

Uprostřed jara se člověku může zastesknout po Vánocích. Jenže pouze málokdy bývá ozdobený stromek po ruce a pouštět si v dubnu koledy je rovněž poněkud výstřední. Nezbývá tedy než touhu po Vánocích krotit a utěšovat se, že opět co nevidět přijdou, případně lze vytáhnout ze skrýše nějakou vánoční ozdobu a potěšit se s ní, třeba taková skleněná baňka v kapse od kalhot není marná. Je však i jiné řešení: navštívit v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu výstavu ze sbírek Ivana a Evy Steigerových, kteří jsou velkými sběrateli hraček a vánočních ozdob, což jsou také vlastně hračky, ale jaksi s metafyzickým obsahem.

Ivan Steiger, známý karikaturista a mecenáš, shromáždil během třiceti let snad tisíc předmětů, které se dělaly ke slávě Vánoc v naší části Evropy ještě předtím, než se z toho stal masový průmysl v Číně.

Pocházejí většinou z konce 19.

a začátku 20. století, což byla zlatá doba hračkářského průmyslu, neboť mechanismy už byly na špičkové úrovni, ale ještě nebyly elektrické. A vůbec celá ta doba byla snivě pohádková (symbolismus, secese atd.). Třeba tato podivná ozdoba ve tvaru lidské, zřejmě dětské, a tak tedy andělské hlavy. Je stejně tak něžná jako morbidní. Stromeček ozdobený takovou výzdobou je děsivý a kouzelný zároveň. Zálibu by v něm našli třeba kanibalové z tichomořských ostrovů, kteří o Vánocích vzdají hold svým obětem, pomodlí se za ně a poprosí za odpuštění. Odpouštět se má, ostatně nejen o Vánocích. Výstava v Nejvyšším purkrabství je otevřena už jen do této neděle.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...