Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ostrava barevná, nikoliv černá

Česko

Festival Colours of Ostrava, který dneškem vstupuje do dalšího ročníku, patří k největším hudebním přehlídkám u nás. Kulturní událost ale mezi svými „kolegy“ v mnohém ční.

Je až obdivuhodné, jak se festival za pouhých pár let z nuly vypracoval do naprosté špičky. Dramaturgie nepodléhá módním diktátům, ale přesto rok od roku překvapuje vkusem, s jakým vybírá mezi zásadními jmény celé řady žánrů.

Skvěle balancuje mezi návštěvnicky osvědčenými jistotami a experimentuje se zařazením zatím masově neznámých, ale často velmi zajímavých interpretů. Výsledkem je pestrá směs, která musí potěšit každého hudebního nadšence netrpícího žánrovou omezeností.

Výstup na vysokou pec Program, který začíná dnes v podvečer a končí až v pozdních nedělních hodinách, nabízí přes 100 kapel, DJs a divadel, dále filmy, diskuse, workshopy i taneční afterparty na minimálně deseti scénách - ať už pod širým nebem či v klubech, kostele i knihkupectví.

I letošní ročník má své hvězdy; jako by různé styly zvolily své zástupce. Za vážnou a filmovou hudbu je to dnes Michael Nyman, top ligu jazzu reprezentuje zítra Jamie Cullum, v sobotu pop taneční Morcheeba. A nejen stárnoucí rockery jistě potěší tentokrát sólo, bez Jethro Tull vystupující Jon Anderson a nedělní set Davida Byrnea. Své početné publikum si jistě najdou i Ahn trio, Asian Dub Foundation, Stereo MCs nebo američtí psychedeličtí rockeři Mercury Rev.

Vedle hudebních interpretů však „Colours“ nabízejí řadu drobných zpestření. Hlavní scénu bude moderovat herec Jan Budař, Divadlo Sklep zahraje speciální Besídku, v kinokavárně LFŠ budou promítány hudební filmy či krátké snímky studentů VŠUP a příjemný pro rodiče jistě bude i Dětský svět s hlídáním a výtvarnými i jinými aktivitami pro děti.

V programu lze dokonce nalézt netradiční šumnou projížďku historickým autobusem s mimořádným výstupem na vysokou pec. Letos také poprvé festival přispěje na charitativní účely. Letos věnuje minimálně 100 000 Kč dětskému domovu Srdce z Karviné.

Autor: