Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostrava zaplatí lékařské fakultě

Česko

OSTRAVA Do vznikající Lékařské fakulty Ostravské univerzity, proti jejímuž vzniku protestují všechny ostatní fakulty, dá tamní radnice dalších čtyřicet milionů korun.

„Víceletá účelová dotace bude určena například na krytí mzdových nákladů a na nákup přístrojového vybavení,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. V letech 2011 až 2015 tak univerzita získá z městského rozpočtu každý rok osm milionů korun. Do podpory projektu vzniku lékařské fakulty dosud město investovalo téměř třicet milionů korun.

Ostrava o vznik lékařské fakulty usilovala téměř půl století, univerzitě se akreditaci pro obor všeobecné lékařství podařilo získat letos v dubnu po více než třech letech intenzivních příprav. Proti vzniku nové lékařské fakulty se však postavily stávající fakulty, které zpochybňují kvalitu výuky. Upozorňují především na to, že budoucí fakulta nemá výuku dostatečně garantovanou odborníky. Na protest už před časem odstoupili členové pracovní skupiny, kterou si pro obor lékařství zřídila akreditační komise, k protestům se připojily i všechny lékařské fakulty v tuzemsku.

Ostravští si ale za svojí vytouženou fakultou stojí. „Přes podrážděné reakce z už existujících lékařských fakult v republice nepochybuji o tom, že Ostravská univerzita a partnerská Fakultní nemocnice v Ostravě budou výborně připraveny i po stránce výukové, odborné a organizační,“ uvedl ostravský primátor Petr Kajnar. Město se navíc s univerzitou dohodlo i na vzájemné spolupráci v areálu bývalé nemocnice Zábřeh, kde bude fakulta působit. Ostrava se v dohodě například zavázala na vlastní náklady zdemolovat nepotřebné objekty.

Výuka na lékařské fakultě začne už v novém akademickém roce. Do prvního ročníku oboru všeobecné lékařství se na novou fakultu platně přihlásilo 670 studentů, ačkoli fakulta jich přijme jen sto. Zájemci jsou především z Moravskoslezského kraje, ale zhruba dvacet procent jich je ze Slovenska. Přijímací zkoušky jsou plánovány na polovinu července.

NOVÁ FAKULTA Protesty končí. Tedy: zatím Kritici vzniku ostravské lékařské fakulty poukazují na to, že akreditační komise nerespektovala doporučení odborníků, které si vybrala. Ti kritizovali odbornou garanci výuky. Jejich názor podpořilo všech sedm tuzemských lékařských fakult. Podle Tomáše Papajíka z UP však další možnost, jak verdikt napadnout, nemají. Budou ale sledovat úroveň výuky. Zvýšený dohled oznámila i akreditační komise.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!