Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Ostuda. Český tým prohrál i podruhé

Podobnou blamáž nezažil český fotbal čtrnáct let, přesto ani prohra s Ázerbájdžánem nepřiměla hráče k sebereflexi. Nebylo to selhání, tvrdili.

AL AJN / PRAHA Nový trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek si od Perského zálivu přivezl pořádný bolehlav. Nikoliv ze slunce, ale z mizerného výkonu svých hráčů.

Český tým na miniturnaji ve Spojených arabských emirátech prohrál i utkání o třetí místo s Ázerbájdžánem a skončil poslední.

Až 125. tým světa mu uštědřil ostudnou porážku 0:2. Proti slaboučkému soupeři se přitom Bílkův výběr trápil víc než při nedělní porážce s domácím týmem.

Podobný šok zažili čeští fanoušci naposledy před čtrnácti lety, kdy národní tým v evropské kvalifikaci prohrál v Lucembursku.

„Je pravda, že jsem si představoval více kvality, ale také je třeba vidět, že dostali šanci zcela noví hráči,“ citovala ČTK Bílka. Jeho premiéra tak dopadla tristně: dvě porážky, žádný vstřelený gól a dva inkasované. Český tým si v emirátech uřízl pořádnou ostudu.

„Hrozně mě štve, že jsme prohráli s takovým soupeřem, to by se nemělo stávat,“ přiznal útočník Michal Papadopulos.

V Evropě je už jen pět slabších týmů než Ázerbájdžán, přesto český tým několikrát vyškolil.

Především v 25. minutě, kdy stoper Šimůnek před brankou nepokryl Džavadova a ten hlavou poslal svůj tým nečekaně do vedení.

Sledovat hru českého týmu připomínalo sebemrskačství. Kdyby po hřišti neběhali hráči v českých dresech, dalo by se totiž jejich nešikovnosti docela dobře zasmát.

V emirátech měla začít nová éra, cesta z bláta pokažené kvalifikace, jenže místo toho klesla reprezentace ještě níž.

„Takticky jsme utkání zvládali, soupeř se do hry moc nedostával. Jenže v ofenzivě jsme nebyli kvalitní,“ připustil Bílek.

Na hřišti nebyl nikdo, kdo by přerušil fotbalovou šeď a strhl ostatní k lepšímu výkonu. Hráči si nedokázali kloudně přihrát. A vystřelit? To už vůbec ne. Jedinou šancí nakonec byla hlavička Papadopulose vedle branky v 57. minutě.

Bez Čecha a spol. to nejde Přestože pak Ázerbájdžán přidal ještě minutu před koncem po rohu druhý gól, odvahu zkritizovat vlastní výkon hráči nenašli.

„Ostuda a selhání? To bych neřekl. V některých fázích jsme soupeře přehrávali, ale neuměli jsme jednoduše dostat míč do branky,“ hlásil útočník Lukáš Magera.

Spíš než naději, že Bílek může najít ke stabilním hráčům neokoukané tváře, přinesl exotický výlet rozčarování a rozpaky. Český kouč dal příležitost 18 hráčům, ale ani jeden z nich nezaujal.

Bez Čecha, Rosického a Baroše už český tým nestačí ani na fotbalové trpaslíky. „Asi to tak bude. Chyběla nám fotbalovost. A jen bojovnost nestačí,“ uvedl Papadopulos.

***

Česko 0 Ázerbájdžán 2

Branky: 25. Džavadov, 89. Abušov. Rozhodčí: Faríd - Salíh, Šamsí (všichni SAE). ŽK: Medveděv, Abušov. Diváci: 500. Poločas: 0:1. Česko: Grigar - Limberský, Šimůnek, Rajnoch, Pudil (46. Hloušek) - Lička, Holek (80. Rozehnal), Matějovský (75. Fillo) - Papadopulos, Magera (63. Necid), Blažek (75. Švec). Ázerbájdžán: Farhad - Medveděv, Levin, Alachverdějev, Abušov - Šukurov, Abbasov, Mamedov (90. Pereira), Čertoganov (32. Sagydov), Džavadov - Ramim (83. Nadirov).

Vysvědčení Hodnocení LN pro fotbalisty Česka

Tomáš GRIGAR 3 Dvakrát ho nechali obránci přihlížet, jak soupeř pohodlně hlavičkuje v malém vápně do sítě. Chvílemi až zoufalý výraz v tváři českého brankáře potom napovídal mnohé. David LIMBERSKÝ 3Dokonale se utopil se v české šedi. Všimli jste si ho až v momentu, kdy odhlavičkoval míč na roh, po kterém padl v závěru druhý gól. Jan ŠIMŮNEK 4 Slabá vytíženost ve Wolfsburgu je na něm hodně znát. Třeba hned před prvním gólem nechal Džavadovovi takovou volnost, že by byla škoda, aby ji ázerbájdžánský fotbalista nevyužil. Jan RAJNOCH 2Z obrany působil nejsolidněji. Párkrát ho útočné sklony táhly také dopředu, ale při rozvíjení kombinací narazil na nepochopení u spoluhráčů.

Daniel PUDIL 3 Než o poločase vystřídal, stal se nejčastěji zakončujícím českým fotbalistou. Škoda, že při svém jediném pokusu mířil mimo. Mário LIČKA 4 Další ze zástupu neviditelných. Kde asi nechal ligovou formu z Baníku? Na exotickou cestu do emirátů si ji určitě nepřibalil. Marek MATĚJOVSKÝ 4 Měl další šanci ukázat, že si návrat do reprezentace zasloužil. Marně. Nic s ním neudělala ani kapitánská páska, kterou si poprvé navlékl na dres. Mario HOLEK 4K debutu v reprezentaci si vybral nejhorší možnou chvíli. Na svoji premiéru v českém dresu nebude vzpomínat rád i kvůli svému výkonu. Jan BLAŽEK 3 Ke své vrozené rychlosti měl přidat méně zbrklosti. Potom mohl být na hřišti víc nebezpečný. Lukáš MAGERA 4 Nic nezkazil, protože do svého střídání ani nic nevymyslel. Nejvíc zaujal tím, jak sudímu snaživě přinesl žlutou kartu, která arbitrovi spadla na trávník. Michal PAPADOPULOS 4 V nizozemské lize střílí jeden gól za druhým, tentokrát na svoje gólové schopnosti úplně zapomněl. Chcete důkaz? V jasné příležitosti volil nepochopitelně raději zpětnou přihrávku. Adam HLOUŠEK 3Jako ofenzivní eso se neblýskl a jeden ze soupeřových hráčů ho zesměšnil také jako obránce, když mu v rohu dokonale zamotal hlavu a efektně ho obešel. Hráči, kteří hráli alespoň 30 minut, jsou hodnoceni jako ve škole.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...