Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ostudný pomník zakryje plenta

Česko

  13:50
Brno - Památník tří odbojů v Nových sadech v Brně skončí zahalený. Radní zvažují, že alespoň takto nepovedený monument skryjí před zraky veřejnosti.

Kvůli soudnímu sporu pomník nelze odstranit. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Brněnská radnice nemůže kvůli soudnímu sporu odstranit rozpadající se skleněný pomník tří odbojů. Proto ho radní alespoň chtějí nechat zakrýt či jinak zamaskovat.

„V plné přípravě je nový památník, decentnější a skromnější, který má stát před budovou soudu. Připadá mi naprosto logické ten starý zakrýt,“ potvrdil LN první náměstek primátora Jan Holík. O odstranění nemůže být řeč do vyřešení sporu s autorem Zdeňkem Makovským.

Podle Makovského za problémy mohou dodavatelské firmy. Navrhuje, že své dílo, které praská od odhalení v roce 1999, obklopí kamennými deskami. Takový návrh radní odmítají a trvají na opravení nebo odstranění monumentu.

Nový památník u justičního paláce bude mít podobu stylizované bronzové pyramidy. Akademický sochař Michal Gabriel s ním zvítězil v soutěži. Jeho pomník bude také levnější - přijde asi na 1,5 milionu korun, zatímco Makovského skleněná stavba stála přes čtyři miliony a více než milion si vyžádala úprava okolního prostranství.

Autoři:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč