Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otce nejspíš ze závěti vynechal

Česko

V údajné poslední vůli prý Michael Jackson myslel na svou matku, děti a charitu. O otci se ani nezmínil.

LOS ANGELES Podle poslední vůle zpěváka Michaela Jacksona, kterou údajně sestavil v roce 2002 jeho právní zástupce John Branca, by se zpěvákovo jmění mělo rozdělit mezi jeho matku, jeho tři děti a několik charitativních organizací. Na Michaelova otce by podle všeho nemělo zbýt nic, informoval včera list The Wall Street Journal. Zpěvákův advokát by podle něj mohl o dokumentu, který obsahuje jeho poslední přání, informovat soud v Los Angeles snad už ve čtvrtek.

Vykonavateli poslední vůle mají být podle listu stanoveni John Branca a hudební producent John Mclain, jeden z Jacksonových přátel. Branca pro popovou hvězdu pracoval od roku 1980 až do roku 2006. Týden před svou smrtí ho Jackson prý znovu přijal do svých služeb. Slyšení o majetku se odkládá Zpěvákovi rodiče listu The Wall Street Journal sdělili, že žádný dokument dosud neviděli. Zpěvákův otec Joseph, s nímž Michael dlouhodobě neměl dobré vztahy, není v závěti zmíněn, zdůrazňuje list. Neuvádí však, zda poslední vůle obsahuje přání ohledně péče o Jacksonovy děti. Pokud jde o ně, soud v Los Angeles v pondělí rozhodl, že zatím budou svěřeny do péče Jacksonovy matky Katherine.

Spolu s péčí o děti soudce nejvyššího kalifornského soudu Mitchell Beckloff matce Katherine povolil nakládat s částí majetku zemřelého zpěváka. Jde o jeho osobní věci, kostýmy a vyznamenání. Ty měly jít začátkem roku do dražby, kterou zpěvák na poslední chvíli zastavil. Soudce Beckloff ale Katherine Jacksonové nedal kontrolu nad hlavní částí finančního majetku jejího zemřelého syna, ač o to usilovala. Další slyšení v této záležitosti pak stanovil na 6. července.

Hlavní část obrovského Jacksonova majetku spočívá ve společnosti Sony-ATV Music Publishing Catalog, kde měl zpěvák zhruba poloviční podíl. Společnost kromě jiného drží vydavatelská práva na více než dvě stě padesát hitů skupiny Beatles. Její odhadovaná cena prý činí minimálně dvě miliardy dolarů. Dluhy, jež po sobě geniální zpěvák a podivín zanechal, se přitom odhadují na půl miliardy dolarů.

Podle amerických médií může být právní bitva o dědictví po Jacksonovi dlouhá a komplikovaná. Zatím není ani jisté, zda soud údajnou poslední vůli padesátiletého zpěváka uzná.

Autor: