Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pacienti si už nechodí popovídat

Česko

  12:54
PRAHA - Soukromí lékaři jsou spokojeni. Po měsíci vybírání poplatků jim ubylo zbytečných návštěv pacientů, kteří si přišli jen popovídat. Nemocní si raději zatelefonují o radu, dbají také více na prevenci. Jediný problém mají lekaři s přebytkem drobných.

Lékaři si nevědí rady se zásobami drobných. foto: Libor ZavoralČTK

Pacienti přicházejí s více zdravotními problémy naráz. Zajímají se také o to, jak lze onemocnění předcházet. Bez problémů je i placení; lidé mívají připravené drobné. Paradoxně tak podle něj mají lékaři jediný problém: co mají dělat se zásobami drobných.

"Zhodnotili jsme situaci po měsíci vybírání poplatků. Máme zdánlivě dramatickou informaci: nedošlo k žádným problémům při vybírání a nedošlo k žádným problémům při agendě vybírání v jednotlivých ordinacích," řekl mluvčí Koalice soukromých lékařů a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Koalice zastupuje více než 15.000 lékařů, od praktiků a pediatrů přes specialisty a gynekology až po zubní lékaře.

Pět členských organizací v dotazníku odpovědělo, že nezaznamenalo žádné problémy při výběru regulačních poplatků a že agenda s výběrem nenarušila provoz. Mírně klesl zájem pacientů, což zřejmě souvisí i s tím, že v obavách z poplatků se nemocní "předzásobili". Lidé od ledna platí 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Ambulantní lékaři se shodují podle Pekárka v tom, že by se měly u praktiků a pediatrů tyto poplatky navýšit. Podobně jako u zubaře platí neregistrovaný pacient i v běžné ordinační době za akutní ošetření 90 korun, měli by tuto částku platit neregistrovaní pacienti i u praktiků a pediatrů. Omezí to prý bezbřehé putování pacientů po systému, které je na úkor pacientů řádně registrovaných. Tuto změnu by museli schválit zákonodárci.
Autoři: ,