Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pacienty posílají k psychiatrovi

Česko

Chronický únavový syndrom je vážná nemoc, říká Martin Ch., který nemocí sám trpí a je spolupracovníkem Klubu pacientů s ME/CFS.

* LN Kolik je u nás pacientů s nemocí ME/CFS?

Odhady hovoří až o čtyřiceti tisících osob.

* LN Jak se nemoc projevuje?

Projevy jsou u pacientů velmi různorodé. Rozhodně nejde jen o přechodně zvýšenou únavu. Výrazně jim klesne výkonnost - obvykle více než o polovinu - a nenačerpají síly ani odpočinkem či spánkem. Tak to je celé roky.

* LN A jaké další obvyklé potíže trápí pacienty?

Další průvodní příznaky jsou chronické záněty, zvětšené uzliny, bolesti kloubů a svalů nebo časté teploty. Většina pacientů s ME/CFS má velké problémy s imunitou. Bývají často nemocní a i banální nemoci u nich mají těžký průběh. Další část pacientů má také výrazné neurologické potíže, jiní mají úporné zažívací a střevní potíže.

* LN Jak taková nemoc člověku změní život?

Zásadně. Nemoc pacienty často připraví o práci, o partnera nebo rodinu. Postupně se vytrácejí také přátelé. Někteří postižení dokážou s nemocí i pracovat -ale mimo pracovní dobu už jen odpočívají.

* LN Liší se únava zdravého člověka od únavy u pacientů s ME/CFS?

Pokud si někdo myslí, že syndrom mohl mít, měl by se sám sebe zeptat: Mohu pracovat? Mohu mít partnera či rodinu? Mohu k tomu mít další zájmy? Pokud odpoví třikrát ano, pak tuto vyčerpávající nemoc určitě nemá.

* LN Jak se podle vaší zkušenosti k nemoci staví čeští lékaři?

Většina pacientů se setkává spíše s nepochopením. Celá řada lékařů často existenci ME/CFS úplně zpochybňuje. Typické je, že pacienta posílají na psychiatrii. Jako by problém, který má původ v těle, mohla vyřešit psychoterapie.

* LN Ale CFS se přece jen těžko určuje a lékař by měl vyloučit všechny možnosti.

To ano, ale u CFS nejde jen o vyloučení příčiny, ale terapie má potíže přímo vyřešit. To je stejné, jako kdyby pacienty s roztroušenou sklerózou posílali k psychiatrovi. Přitom WHO oficiálně zahrnuje ME/CFS mezi neurologické nemoci. Ovšem české ministerstvo zdravotnictví ji zatím odmítá přijmout do seznamu u nás uznávaných diagnóz. Pacienti tak na základě diagnózy ME/CFS například nemají nárok na invalidní důchod.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...