Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pacifikem se šířila vlna s varováním

Česko

HROZBA TSUNAMI

SANTIAGO DE CHILE Přílivová vlna tsunami, kterou zvedlo silné sobotní zemětřesení v Chile, prošla během čtyřiadvaceti hodin podle předpokladů celým Tichým oceánem až ke břehům Austrálie, Japonska a Ruska, v podstatě však nikde nezpůsobila významnější škody. Platí to i pro ostrovy a ostrůvky uprostřed Pacifiku; hladký byl průběh vlny na řadě míst také proto, že úřady díky varování zajistily evakuaci osob z ohrožených oblastí.

Tsunami se oceánem posouvalo rychlostí asi 700 kilometrů v hodině, tedy stejně rychle jako proudové letadlo. Varování před ním bylo vydáno celkem v 53 státech a územích oblasti; jako poslední zůstalo v platnosti pro Rusko a Japonsko, které byly od epicentra nejvzdálenější, ale nakonec tam včera ráno dospěly jen nevýrazné ohlasy.

Z celkových srovnání vyplývá, že nynější chilské tsunami dosáhlo v místech svého největšího rozmachu výšky kolem tří metrů, zatímco ničivá vlna tsunami po zemětřesení u indonéské Sumatry z prosince 2004 měla v průměru patnáct metrů výšky, a v některých místech dokonce dvacet až třicet metrů.

Ačkoli často bývá tsunami nejničivější daleko od epicentra, když dojde do mělkých vod, nynější vlna dosáhla největší výšky právě u chilského pobřeží. Zasáhla především centrální část země v lidnaté oblasti města Concepciónu, kde dosahovala výšky až tří metrů, ale žádné oběti si tu na rozdíl od zemětřesení, které vlnu vyvolalo, údajně nevyžádala. Výrazné vlny zasáhly město Talcahuano, kde moře vniklo do ulic.

Úřady ale zatím nevědí, zda jsou v této oblasti nějací mrtví nebo pohřešovaní, protože spojení je přerušeno.

Autor: