Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pád favoritů: po Nadalovi končí i obhájce Federer

MELBOURNE/PRAHA Po středečním čtvrtfinále se s Australian Open rozloučila světová jednička Rafael Nadal a včera ho se slzami v očích napodobil i druhý největší favorit turnaje. Obhájce titulu Roger Federer nestačil v semifinále na srbského tenistu Novaka Djokoviče po setech 6:7, 5:7 a 4:6 a poprvé od sezony 2003 nezíská trofej na žádném z posledních turnajů velké čtyřky.

Dva nejúspěšnější hráči současnosti vyhráli jednadvacet z poslední třiadvaceti grandslamových turnajů, ale teď zažili nepříjemné melbournské deja vu z roku 2008. Tehdy naposledy se stalo, že ani jeden z nich nepostoupil do finále grandslamu. „Že by to byl konec naší éry? Říká se to pokaždé, když brzy vypadneme. Pojďme se na tohle téma znovu pobavit až za šest měsíců. Příštích patnáct velkých turnajů totiž vidím velmi optimisticky,“ nenechal se odepsat devětadvacetiletý Švýcar.

Přesto na něm bylo znát, že ho vyřazení mrzí. Mohl využít Nadalova zaváhání a získat sedmnáctý grandslamový titul. „Je to pro mě opravdu těžká rána, ale narazil jsem na tenistu, který byl momentálně o něco lepší něž já. Byl jsem připraven bojovat s ním ještě další dva sety, ale bohužel jsem ho k tomu nedonutil.“ odpovídal mrzutě. Místo radosti marně bojoval s agresivním Djokovičem, který na Australian Open triumfoval před dvěma lety a může se těšit na další finále proti vítězi zápasu Andy Murray – David Ferrer.

„Hraju teď výborně a proti Rogerovi jsem podal jeden ze svých nejlepších výkonů. Doufám, že tady v Melbourne dokážu zase zvítězit,“ přál si Djokovič, který ve čtvrtfinále porazil i českého tenistu Tomáše Berdycha. Jedno je jisté – bělehradský rodák působil v zápase s Federerem mnohem nebezpečněji a nedělní finále pro něj bude velkou šancí.

Králové na grandslamech * Rafael Nadal s Rogerem Federerem vyhráli 21 z posledních 23 grandslamů * Jejich nadvládu narušil pouze Novak Djokovič na Australian Open 2008 a Juan Martín Del Potro na US Open 2009 * Za posledních pět let proti sobě odehráli sedm grandslamových finále. Pět jich vyhrál Nadal, dvě Federer * Nadal postoupil na jedenácti z posledních 24 grandslamových turnajů alespoň do finále * Federer postoupil na osmnácti z posledních 24 grandslamových turnajů alespoň do finále * Do finále grandslamu nepostoupil ani jeden z nich naposledy na Australian Open v roce 2008