Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pád stromu má druhou oběť

Česko

BRNO/ZLÍN Marně bojovali lékaři v brněnské nemocnici o život chlapce, na kterého 22. ledna spadl strom na zastávce v centru Zlína. Dvanáctiletý školák včera zemřel. Stal se tak druhou obětí neštěstí.

Jeho stejně starý kamarád podlehl vážným zraněním den po tragédii ve zlínské nemocnici Tomáše Bati. Tam lékaři nejprve pečovali o oba zraněné školáky, pak ale kvůli obavám z komplikací rozhodli o převozu druhého chlapce do Fakultní nemocnice Brno, jejíž dětské pracoviště patří ke špičce v oboru.

Hoch utrpěl vážná zranění hlavy a páteře. „Jeho stav byl stabilizovaný, ale po celou dobu stále velmi vážný. Přes maximální snahu, kterou lékaři dětské anesteziologickoresuscitační kliniky vynaložili, se jeho život však nepodařilo zachránit,“ řekla včera mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Bližší podrobnosti s ohledem na přání chlapcových rodičů neuvedla.

Zlínská policie stále neobdržela výsledky jediného směrodatného znaleckého posudku, který se zabývá příčinou pádu stromu u frekventované zastávky. „Kriminalisté položili dvanáct otázek, na které teď experti hledají odpovědi, což může trvat až několik týdnů nebo měsíců,“ uvedla včera mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Policisté případ prověřují jako podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti, za což případnému viníkovi hrozí až pětileté vězení.

Strom patřil k zeleni spravované zlínským magistrátem. Ten si nechal zpracovat vlastní posudky, které potvrzují, že stromu odumřel kořenový systém, na horní části to ale nebylo patrné. Zástupci magistrátu zadali kontrolu dalších dřevin ve městě.

Zástupci města se za neštěstí omluvili. Případné odškodné rodinám chlapců a dalším pěti lidem zraněným při pádu stromu dosud nedořešili.

***

Tragický 22. leden

Statný strom se v centru Zlína zřítil na místo, kde několik lidí čekalo na trolejbus nebo procházelo kolem. Neštěstí se stalo 22. ledna asi hodinu po poledni u tržiště poblíž Soudní ulice. Mohutný kmen zranil celkem sedm osob. Tři z nich lékaři po ošetření propustili ještě týž den. Ze dvou zraněných, kteří zůstali hospitalizováni, se jeden podrobil operaci. Nyní však jsou již oba doma. Nejhůře zasáhl strom dva školáky, kteří zemřeli.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...