Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Pád vlády mírně oslabil korunu

Česko

PRAHA Pražskou burzu úterní pád vlády nevyvedl z míry. Včerejší obchodování ovlivňovali především zahraniční investoři a světové akciové trhy. Hlavní index pražské burzy PX získal 3,62 procenta a vzrostl na své více než dvouměsíční maximum, na 807 bodů. Růst táhly hlavně akcie Unipetrolu, které posílily o téměř jedenáct procent, a finančních institucí. Výrazně posílila Erste i pojišťovna VIG.

Podle analytiků České spořitelny mohou z případné nové sociálnědemokratické vlády těžit hlavně akcie ČEZ, protože levicová vláda by vyžadovala vyšší dividendu. Vyslovená nedůvěra vládě však měla včera špatný vliv na korunu. Ta dopoledne oslabila až na 27,40 Kč/EUR, ale odpoledne ztráty zmírnila a okolo páté hodiny stála na 27,30 Kč/EUR. „Oslabení tak jen mírně překročilo 1%. To není na tak závažnou zprávu nikterak dramatické a ukazuje to, že si investoři od pádu vlády neslibují žádnou zkázu,“ uvedl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...