Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Padly tresty. Sparta volá po změně řádů

Česko

Za rvačky v nedělním zápase hokejové ligy disciplinární komise ztrestala Pražany i zlínský klub finanční pokutou a distancem tří hráčů

PRAHA Hokejová Sparta dorazila do Karlových Varů bez beka Reného Vydareného. Zlínu proti lídrovi z Plzně chyběl zase Jiří Kučný s Janem Švrčkem.

Tato jména byste v zápisech včerejších utkání hledali marně, všichni tři byli totiž potrestáni disciplinární komisí.

„Rozhodnutí respektujeme,“ nechal se slyšet Petr Bříza, generální manažer holešovického týmu.

Tedy týmu, který v neděli sehrál spolu se Zlínem šokující představení, o němž se v extralize nepřestalo dodnes mluvit. V němž po hromadných pranicích padlo 439 trestných minut a o kterém šéf ligy Stanislav Šulc tvrdí: „Byl to odporný hnus.“

Oba kluby navíc dostaly finanční pokutu 100 tisíc korun.

A na rozdíl od Vydareného, jenž už může po včerejšku opět hrát, vyfasoval Švrček trest na dva zápasy. Co víc – Kučný rovnou na čtyři... Za co?

Po bitce s Davidem Výborným knokautoval pražského kapitána nefér úderem zezadu – a před olympijskou pauzou si proto už nezahraje.

To Švrček neunikl trestu za zákrok z 16. minuty, kdy zasadil Janu Hanzlíkovi úder do oblasti hlavy. Vydarený dostal distanc za souboj s Pavlem Kubišem ve třetí třetině.

„Tyto tresty by měly být varováním pro ostatní,“ uvedl Šulc.

Zlín se k verdiktu zatím nevyjádřil, oficiální prohlášení chce vydat během dneška. „Potřebujeme čas. Ale přilévat už do ohně nechceme,“ řekl včera ČTK generální manažer Miroslav Michalovský.

Zatímco zlínská strana mlčí, druhá volá o to víc po změně v metodice trestání. Po změně celého disciplinárního řádu.

„Protože jasnější noty by potom ubraly pocit ukřivděnosti,“ myslí si pro LN Bříza. „Navíc by to chránilo i verdikt disciplinární komise.“

Jinými slovy: oba kluby po společném incidentu svalovaly vinu jeden na druhý, přičemž nikdo netušil, jaký může dostat trest.

Sparta proto usiluje o to, aby extraliga zavedla model podobný tomu v Německu. „Dělí si tam třeba krosček se zraněním a bez zranění,“ nastiňuje Bříza. „A mají tabulky, které určují trest podle druhu faulu.“

Proto se už to samé snažil v létě před sezonou prosadit na zasedání profesionálních klubů, kde jeho návrh neprošel hlasováním. Po sezoně bude o totéž usilovat znovu.

„Jenže otázkou je, jak se pak ten krosček bude posuzovat do detailů. Tyhle snahy tu už ale byly dříve,“ připomněl Šulc.

Daleko větší šanci na úspěch tak má jiný návrh: že místo klubů by pokuty dostávali už samotní hráči.

***

Tresty klubů

Výsledek zasedání discipl. komise

Zlín – pokuta 100 tisíc korun pro klub. Zadák Jiří Kučný navíc nemůže hrát čtyři zápasy, další bek Jan Švrček dva. Sparta – pokuta 100 tisíc korun pro klub. Obránce René Vydarený navíc nesměl odehrát včerejší zápas.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!