Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Palác bude zpřístupněn veřejnosti

Česko

PRAHA Pražský magistrát plánuje úpravu budov na Mariánském náměstí. Přestavba Clam-Gallasova paláce a Nové radnice bude stát stovky milionů korun.

Záměr tento týden odsouhlasila městská rada. Odbor hospodářské správy nyní vypíše architektonickou soutěž na projektanta.

Díky úpravě Clam-Gallasova paláce, který byl postaven na počátku 18. století podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, by tato barokní památka mohla být otevřena pro veřejnost. Radní pro ni chtějí najít nové kulturní a společenské využití. Podle radního Milana Richtra by měl projekt také vyřešit propojení paláce s blízkou Novou radnicí. V současné době zde sídlí Archiv hlavního města Prahy, po povodni v roce 2002 byly do části budovy umístěny spisovny magistrátních odborů. Podmínkou zahájení rekonstrukce paláce je jejich přemístění do nových prostor.

Jedním ze záměru magistrátu je zřídit v prostorách paláce muzeum, vystaven by zde měl být historický mobiliář a umělecká díla. Lidé by si také mohli prohlédnout restaurované interiéry a vzácnou štukovou výzdobu. Zbylé prostory mohou sloužit pro další výstavy, koncerty nebo přednášky. Výstavní a přednáškové sály by mohly vzniknout i v původních konírnách a kočárovnách, v nádvoří se počítá s informačním centrem.

Současně s rekonstrukcí Clam-Gallasova paláce chce magistrát upravit i své sídlo v Nové radnici. „Kromě nové fasády nebyla budova desítky let opravována,“ řekl Richter. Zastaralé podle něj je především technologické zázemí. Opraveny mají být především vstupní prostory budovy, její parter by měl být zpřístupněn veřejnosti. Vobjektu by měl vzniknout výstavní prostor pro prezentaci města a multifunkční sál se zázemím.

Richter předpokládá, že náklady na rekonstrukci obou historických budov budou stát stovky milionů korun. Začátek prací nepředpokládá dříve než za tři čtvrtě roku.

Mluví se i o rekonstrukci dalšího významného objektu na Mariánském náměstí, budovy Klementina. Národní knihovna, která v něm sídlí, již zadala zpracování studií na přestavbu Klementina. Jedna z nich například počítá s vybouráním vstupu do Platnéřské ulice nebo se zastřešením dvorany.

Primátor Pavel Bém nedávno navrhl spojit s rekonstrukcí Klementina případnou změnu dopravy v oblasti Křižovnické a Platnéřské ulice, která by do budoucnosti umožnila více otevřít prostory Klementina i Mariánského náměstí.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...