Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pískot a oddělující policejní kordóny. V Praze bouřili příznivci i odpůrci Izraele

Česko

  15:43aktualizováno  20:17
Ve středu odpoledne se na Staroměstském náměstí sešli podporovatelé Izraele. Akce se zúčastnil i premiér Petr Fiala. Na Václavském náměstí se konala naopak demonstrace iniciativy Ne našim jménem! na podporu Palestinců. Dav odtud vyšel na Klárov, kde akce skončila. Případnému střetu bránili policisté.

Na Václavském náměstí pod koněm se sešly stovky podporovatelů Palestiny. Ze Staroměstského náměstí se na Václavské přemístili také někteří podporovatelé Izraele.

Shromáždění zahájila minuta ticha na uctění památky včerejších obětí. Organizátoři měli technické problémy, řečníci proto mluvili z amplionu.

„Čeští novináři se vyhýbají slovům jako okupace nebo genocida, která zahraniční nezávislá média v souvislosti s izraelskou armádou v Gaze běžně používají,“ řekl šéf iniciativy Ne našim jménem! - Za spravedlivý mír na Blízkém východě Zdeněk Jehlička.

Demonstrující vyzval k tomu, aby i oni psali do médií stížnosti a nenechali se umlčet. Po projevech dav stovek lidí vyrazil za skandování hesla „be free Palestine (buď svobodná, Palestino)“ na Staroměstské náměstí, kde se zastavil. Řečníci v proslovech citovali pasáže z Bible a upozorňovali na to, že i v Palestině žijí křesťané.

Z kavárny se vyklonil muž mávající izraelskou vlajkou, dav na něj reagoval bučením, křikem a dalším skandováním „be free Palestine (buď svobodná, Palestino) “, „stop killing people (stop zabíjení lidí)“ a „occupation no more (už žádná okupace)“.

Akce skončila na Klárově. V pátek bude iniciativa promítat palestinský film v Prostoru39. Organizátoři plánují i jiná promítání. Další protest chtějí pořádat v neděli.

Izrael potřebuje přátele, Česko je jedním z nich, řekl Fiala

Druhá akce se konala na Staroměstském náměstí, kde se sešlo podle reportérky iDNES.cz přibližně tři sta lidí na podporu Izraele. Většina mávala izraelskými vlajkami nebo držela transparenty s fotkami unesených Izraelců.

Krátce před půl pátou vystoupil premiér Petr Fiala a odsoudil agresi Hamásu. „Během jednoho dne teroristé zabili více než 1400 lidi a další odvlekli do zajetí, mučili a ponižovali. Konflikt na Blízkém východě je komplikovaný, ale taková brutalita, jaká se stala 7. října, neměla žádné hranice,“ vysvětlil.

Fiala dál hovořil i o setkáních s některými pozůstalými po obětech útoku. „Musíme se postavit za Izrael při mezinárodních jednáních, vedeme boj o interpretaci teroristických události a Izrael nezbytně potřebuje přátele. A takových má jen hrstku, jsem pyšný, že mezi ně Česká republika patří.“ Za slova sklidil potlesk.

Mezi mluvčími, kteří v Praze odsoudili terorismus Hamásu a podpořili svými slovy Izrael, byli například zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nebo režisér Jan Hřebejk. Přišli také místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček, ministr školství Mikuláš Bek, poslanec Patrik Nacher, bývalý premiér Jan Fischer, německý velvyslanec v ČR Andreas Künne nebo senátor Jiří Drahoš.

Na Staroměstské náměstí dorazili ve tři čtvrtě na pět také podporovatelé Palestiny s vlajkami. Docházelo k slovním přestřelkám. Krátce před pátou hodinou akce skončila.

Lidé přesto na náměstí zůstávali a ozýval se pískot. Policie nakonec obě skupiny oddělila. Příznivce Izraele držela na místě, podporovatele Palestiny odtlačila na Václavské náměstí. Cestou se přidaly další složky policistů.

Podobné demonstrace probíhají v Praze už od začátku října. Zatím nedošlo k vážnějším incidentům, policisté hlídali i obě středeční shromáždění.

Autoři: ,