Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Památkáři: Exekuce brzdí dotace

Česko

Kvůli exekuci na všechny významné tuzemské památky má Národní památkový ústav problémy se získáváním dotací. Zastaven je také převod nemovitostí.

PRAHA Dotace na opravy a provoz významných českých a moravských památek čítají stamiliony korun ročně. Národní památkový ústav má nyní problémy na tyto peníze dosáhnout a vysvětlit, proč na všech jeho majetcích leží nařízení exekuce.

„Velmi nám to komplikuje život. V rámci všech dotačních titulů je jako jedna z podmínek uváděn doklad o tom, že majetek není exekuován. Institucím, přes které k nám tyto prostředky proudí, nyní složitě vysvětlujeme, že plomby na katastrech jsou jenom dočasné,“ řekla LN generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Městský soud v Praze sice již v červenci rozhodl, že předběžné opatření, které bylo příčinou samotných návrhů exekuce, je neplatné. Obvodní soud pro Prahu 1 však během více než pěti měsíců nedokázal zareagovat a zrušit samotný návrh exekuce.

Exekuci po soudu požadovala firma Protocol Service, která po změně vedení Národního památkového ústavu dostala v roce 2006 výpověď z nájmu zahrad Pražského hradu.

„Museli jsme tehdy reagovat na to, že tato firma měla pronájem těchto lukrativních prostor domluvený za naprosto netržní nájemné. Soudy se v této věci vlečou již tři roky,“ doplnila Goryczková.

Vyjádření zástupců Protocol Service se LN včera nepodařilo získat. Telefonní spojení na pevné linky nefunguje a zrušen byl i informační web společnosti. V internetovém výpisu z obchodního rejstříku je navíc uvedena exekuce na podíl jednoho z majitelů této společnosti.

V pondělí LN informovaly o tom, že do podobných problémů s exekucí se dostal i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který spravuje další tuzemské památky.

Ten má však jistou výhodou. Na rozdíl od památkářů je organizační složkou státu, a proto i přes vyznačení exekuce může stále se spravovaným majetkem nakládat. Národní památkový ústav má jiný status, a proto musel zastavit i probíhající převody nepotřebného majetku na jiné subjekty

***

Obstaveno

Výběr památek

s exekucí

Bečov nad Teplou – hrad

a zámek

Bezděz – hrad

Bouzov – hrad

Červená Lhota – zámek

Český Krumlov – hrad a zámek

(UNESCO)

Duchcov – zámek

Hluboká nad Vltavou –

zámek

Lednicko- valtický areál

(UNESCO)

Karlštejn – hrad

Konopiště – zámek

Křivoklát – hrad

Litomyšl – zámek (UNESCO)

Autor: