Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Památkáři šetří: hrady a zámky nebudou na veletrhu

Česko

BRNO Národní památkový ústav kvůli úsporám poprvé v historii nebude propagovat stovku svých hradů a zámků na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour v samostatné expozici. Regiontour je přitom největší podobnou akcí podporující cestovní ruch v zemi.

Pražská centrála svému brněnskému pracovišti dokonce zakázala se tam představit alespoň jako region. A to přesto, že výstaviště nabídlo šanci hrady a zámky přiblížit návštěvníkům za řádově nižší cenu než v minulých letech. „Budeme se účastnit expozice agentury CzechTourism, tak to opakovaně odsouhlasilo kolegium generální ředitelky,“ sdělil LN náměstek generální ředitelky Milan Svoboda.

Hlavní důvody neúčasti hradů a zámků jsou finanční. Památkáři musejí šetřit. Veletrhy přitom byly ochotny jít dolů s cenou za využívanou plochu. „Částky za účast nemohu komentovat, ale chápali jsme nynější finanční situaci památkového ústavu i zájem veřejnosti o něj. Měla to být jednorázová pomoc. Bohužel ani sníženou sumu neakceptovali,“ potvrdil LN vedoucí manažer veletrhu Miloň Mlčák.

Loni zaplatili milion Podle generální ředitelky památkářů Naděždy Goryczkové stála jejich loňská účast na Regiontouru přibližně milion korun. „To je letos neakceptovatelné,“ poznamenala. Snížená nabídka prý přišla ve chvíli, kdy se už dohodli s CzechTourismem. Její odmítnutí potvrdil i brněnský ředitel Petr Kroupa, podle něhož to rozhodnutí bylo v danou chvíli nutné.

Náměstek Svoboda výslovně uvedl, že samostatná účast Brna „jde jasně proti dohodnuté účasti na Regintouru ve stánku CzechTourism“. A to přesto, že velká část institucí zastoupených právě v expozici CzechTourismu se současně prezentuje samostatně právě proto, aby v jeho stánku nezapadla a nabídla návštěvníkům širší služby.

Na stánek památkářů přicházeli každoročně zejména zástupci cestovních kanceláří, zájemci o pronájem prostor i samotní návštěvníci. Zejména moravští kasteláni právě na Regiontouru představovali své plánované výstavy a akce a měli tam své pravidelné návštěvníky. Zejména ti starší si vybírali cíle pro nadcházející sezonu. Většina správců památek se nyní snaží posílit informace o svých objektech v expozicích příslušných krajů.

Veletrh Regiontour je otevřen pro návštěvníky ode dneška do neděle, první dva dny ale pro odborníky, pro veřejnost až o víkendu.

Autor: