Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Památkáři šetří: hrady se poprvé samostatně nepředstaví na veletrhu

Česko

  21:42
BRNO - Národní památkový ústav kvůli úsporám poprvé v historii nepřiblíží stovku svých hradů a zámků na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour v samostatné expozici. Regiontour je přitom největší podobnou akcí podporující cestovní ruch v zemi.

Hrad Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku. foto: Lidové noviny

Pražská centrála svému brněnskému pracovišti dokonce zakázala se na veletrhu představit alespoň jako region. A to přesto, že výstaviště nabídlo šanci hrady a zámky přiblížit návštěvníkům za řádově nižší cenu než v minulých letech. "Budeme se účastnit expozice agentury CzechTourism, a tak to opakovaně odsouhlasilo kolegium generální ředitelky," sdělil LN náměstek generální ředitelky Milan Svoboda.

Milion už nemají
Hlavní důvody neúčasti hradů a zámků jsou finanční. Památkáři musejí šetřit. Veletrhy přitom byly ochotny s cenou za využívanou plochu výrazně klesnout. "Částky za účast nemohu komentovat, ale chápali jsme nynější finanční situaci památkového ústavu i zájem veřejnosti o něj. Měla to být jednorázová pomoc. Bohužel, ani sníženou sumu neakceptovali," potvrdil LN vedoucí manažer veletrhu Miloň Mlčák.

Podle generální ředitelky památkářů Naděždy Goryczkové stála jejich loňská účast na Regiontouru přibližně milion korun. "To je letos neakceptovatelné," poznamenala. Snížená nabídka prý přišla ve chvíli, kdy se už dohodli s CzechTourismem. Její odmítnutí potvrdil i brněnský ředitel Petr Kroupa, podle něhož to rozhodnutí bylo v danou chvíli nutné.

Moravští kasteláni představovali výstavy
Náměstek Svoboda výslovně uvedl, že samostatná účast brněnského regionu "jde jasně proti dohodnuté účasti na Regintouru ve stánku CzechTourism". A to přesto, že velká část institucí zastoupených právě v expozici CzechTourismu se současně prezentuje samostatně právě proto, aby v jeho stánku nezapadla a nabídla návštěvníkům širší služby.

Na stánek památkářů přicházeli každoročně zejména zástupci cestovních kanceláří, zájemci o pronájem prostor i samotní návštěvníci. Moravští kasteláni právě na Regiontouru představovali své plánované výstavy a akce a měli tam své pravidelné návštěvníky. Zejména starší lidé si vybírali cíle pro nadcházející sezonu.

Většina správců památek se nyní snaží posílit informace o svých objektech v expozicích příslušných krajů. Veletrh Regiontour je otevřen pro návštěvníky od čtvrtka do neděle, první dva dny ale pro odborníky, pro veřejnost až o víkendu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!