Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kladivo na ničitele památek. Pokuty mají pětinásobně zabolet, navrhují senátoři

Z bývalého kláštera v Chebu zbylo už jen torzo. Poškozený je i kostel. foto: Martin Stolař, MAFRA

Deset až dvacet milionů korun by mohla být pokuta za poškození nebo zničení památkově chráněných objektů. Senátní kulturní výbor v úterý podpořil pětinásobně zvýšení pokut za ničení památek v rámci senátorské novely památkového zákona. V případě kulturních památek by se pokuta zvedla ze současných dvou na deset milionů a v případě národních kulturních památek ze čtyř na dvacet milionů.
  17:10

Zvýšení peněžité sankce autoři novely zdůvodnili tím, že stávající výše pokut, které byly uzákoněny před 16 lety, jsou nedostatečné a málo odrazující s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí.

Senátor a starosta Chebu Miroslav Plevný namítal, že ke zvýšení sankcí není důvod, neboť úřady nevyužívají ani jejich dosavadní maximální hranice. Podle Přemysla Rabase naopak ani navrhované zvýšení nebude dostatečnou hrozbou proti nevhodným stavebním zásahům do památkových objektů.

Novelu předložila už předloni senátorka a starostka Prahy 10 Renata Chmelová spolu s osmi kolegy za Starosty, hnutí Senátor 21 nebo Piráty. Novela je podle nich reakcí na opakované případy, kdy vlastníci památkově chráněných objektů úmyslně porušují povinnosti stanovené jim zákonem s tím, že eventuální nevysoká pokuta se jím stává pouhým vícenákladem.

Zbourané památky

V minulých letech tak byly bez ohledu na památkovou ochranu zdemolovány například vila Šafránka na pražských Vinohradech nebo dvě vily v pražské Ořechovce, uvedli senátoři.

Při stanovení výše pokuty vycházeli autoři novely z návrhu zákona o ochraně památkového kulturního fondu, který v roce 2019 připravilo ministerstvo kultury. Výbor na základě doporučení památkářů z předlohy vyňal ustanovení, podle něhož chtěli tvůrci novely snížit maximální hranici pokuty za porušení oznamovací povinnosti ze dvou milionů na 100 000 korun.

Novela by v případě, pokud se s ní ztotožní Senát jako celek a následně Sněmovna, měla platit od poloviny roku 2023. Mohla by se také stát součástí širších úprav památkového zákona, s jejichž předložením ministerstvo kultury čeká na dohodu o změnách stavebního zákona.

Autoři: ,