Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Panamera – první limuzína od Porsche

Česko

O modelu Panamera se mluví u Porsche už dávno. Je čtvrtou modelovou řadou, která doplní stávající modely Boxster/Cayman, 911 a Cayenne. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, má Panamera karoserii pětidveřového hatchbacku, kterou se ale snaží umně maskovat do proporcí klasického kupé.

Automobil s délkou atakující pětimetrovou hranici (4,97 m) nabízí své posádce čtveřici míst k sezení. Automobil vstupuje do segmentu luxusních limuzín, v nichž hrají prim především německé prestižní značky. Porsche však sází na mnohem sportovnější výraz, a tak se jako největší přímý konkurent jeví Maserati Quattroporte. Jistě není bez zajímavosti, že automobil podobného charakteru, ovšem zařazením na trhu ještě výše, bude i připravovaný Aston Martin Rapide.

Porsche Panamera má motor umístěný vpředu a pohon zadních kol, avšak osmiválcové modely mohou být objednány také s pohonem všech kol. O technice Porsche ještě neinformovalo, nicméně lze předpokládat, že pro rozdělení síly motoru mezi nápravy použije jako v případě typu Cayenne, z nějž motory a pohon pocházejí, elektronicky ovládanou lamelovou spojku umožňující variabilní distribuci točivého momentu.

V současnosti je známé, že Panamera vyjede za svými zákazníky ve třech základních verzích, k nimž přibude jedna speciální. Standardní verze budou označovány podle logiky známé z ostatních modelových řad: základní Panamera bude vybavena šestiválcem 3,6 litru, následovat ji bude Panamera S s atmosférickým osmiválcem a vrcholem nabídky bude Panamera Turbo s přeplňovaným motorem V8 o výkonu kolem pěti stovek koní. Motory s přímým vstřikováním mají původ v SUV Porsche Cayenne. To platí i o avizované speciální verzi s hybridním ústrojím pohonu kombinujícím zážehový šestiválec s elektromotorem.

Je nasnadě, že v budoucnu by se mohla objevit také naftová verze této luxusní limuzíny. Jak by také ne, když právě Cayenne, z něhož ústrojí pohonu pochází, byl v kombinaci s naftovým šestiválcem jako první vznětové Porsche představen minulý týden.

Richard Vegera z českého zastoupení značky Porsche uvedl, že Panamera se začne na českém trhu prodávat na přelomu července a srpna příštího roku a cenová politika, co se týká rozdílů cen mezi jednotlivými modely, bude přibližně odpovídat modelu Cayenne.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...