Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plzeňský Panasonic končí s výrobou televizí, o práci přijde kolem 900 lidí

Střídání směn před továrnou Panasonic v průmyslové zóně v Plzni na Borech. Nošení roušek ani udržování rozestupů se příliš nedodržuje.(18. 3. 2020) foto: Petr Eret, MF DNES

Japonský Panasonic v továrně v Plzni podle předsedy odborového svazu KOVO Jaroslava Součka končí s výrobou televizorů. O práci by v továrně mělo k 31. březnu 2022 přijít asi 900 lidí.
  15:19aktualizováno  16:19

Firma by měla ke konci března 2022 propustit až 450 kmenových zaměstnanců z celkových 750 lidí. Ve firmě by ke stejnému datu mělo podle odborového předáka postupně skončit i všech téměř 500 agenturních pracovníků.

Ukončení výroby televizorů v Plzni Souček označil za strategické rozhodnutí nadnárodní firmy, v němž mohl hrát roli i současný nedostatek čipů.

Šéf odborové organizace firmy Panasonic Jan Dvořák pro MF DNES uvedl, že důvodem propouštění je snížená poptávka po televizorech, která se projevuje už několik let. Podle něj se to týká i některých dalších firem, které televizory vyrábějí. „Kdyby nepřišel covid-19, tak by k propouštění došlo mnohem později,“ domnívá se Dvořák.

Zaměstnanci se o propouštění dozvěděli v úterý ve 14 hodin, kdy bylo svoláno shromáždění pracovníků. „Firma se zachovala celkem seriózně, když ukončení výroby oznámila víc než pět měsíců dopředu,“ dodal šéf odborové organizace.

Televizory jsou hlavním výrobním programem plzeňské továrny a propouštění se podle Součka bude týkat lidí z výroby televizorů.

V továrně zůstane 300 až 370 lidí, budou vyrábět tepelná čerpadla a blu-ray přehrávače a rekordéry. Podle Dvořáka není pravděpodobné, že by firma odešla z Plzně, kde začala s výrobou televizorů před 25 lety.

K propouštění podle Dvořáka dojde v dost nevlídné době, kdy firmy sice nepropouštějí, ale kvůli nedostatku čipů omezují výrobu. 

„Je ale těžké předvídat, jaká bude na trhu práce situace v březnu příštího roku. Ale myslím, že se ještě tak moc nezlepší, aby firmy mohly pojmout takové množství lidí,“ upozornil Dvořák. 

Daikin staví novou halu, nabídne práci 200 lidí

Šance získat novou práci by mohla být na Borských polích ve firmě Daikin, která vyrábí klimatizační jednotky a která staví novou halu, kde hodlá zaměstnat na 200 lidí.

Společnost Panasonic AVC Networks Czech ve výroční zprávě za rok 2020 uvedla, že tržby z prodeje televizorů se na jejím obratu podílely 78 procenty. Prodej tepelných čerpadel tvořil 14 procent tržeb, videotechniky šest procent a dvě procenta firma získala z prodeje náhradních dílů a služeb.

Tržby firmy loni klesly o 26 procent na 8,98 miliardy korun, z nichž přes 99 procent pocházelo z exportu. Čistý zisk společnosti loni vzrostl na 324 milionů korun z předloňských 306 milionů korun. Loni firma v průměru zaměstnávala 819 lidí, meziročně o 89 méně.

Panasonic AVC Networks Czech otevřel továrnu na televizory v Plzni v roce 1997. Tehdy byl prvním silným a známým japonským investorem, který otevřel dveře do ČR dalším japonským firmám.

Kromě Plzně má Panasonic v ČR výrobní závod na produkci autorádií v Pardubicích.

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč