Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež zklamal židy. Už podruhé

Česko

VATIKÁN Když vloni v létě rozhodl papež Benedikt XVI. o rozšíření Velkopáteční modlitby v latině, byli židé rozhořčeni. Nově upravená verze tradičního textu totiž nadále mluvila o jejich „zaslepenosti“ a vyzývala k modlitbám za konverzi. Nyní papež rozzlobil židy podruhé - modlitbu sice po kritice změnil, některé sporné pasáže v ní ale zůstaly.

„Je to méně útočné, stále je to ale v rozporu se změnami, které přinesl poslední papež Jan Pavel II.,“ kritizoval Benedikta Abraham Foxman z americké organizace Anti Defamation League. Za „kosmetické“ označil změny i hlavní římský rabín Riccardo Segni. Hlavní, co židům vadí, jsou modlitby za to, aby uznali Ježíše.

Upravenou verzi Velkopáteční modlitby zveřejnil vatikánský list L'Osservatore Romano. Kromě slova „zaslepenost“ (té má podle modlitby židy zbavit Bůh) z něj vymizela i pasáž nabádající Boha, aby „osvítil srdce“ židů. Modlitba byla již upravena v roce 1962, kdy z ní byla vypuštěna slova o „věrolomných židech“.

„Jan Pavel II. věřil, že židé jsou staršími bratry katolíků a že judaismus má své hodnoty a životaschopnost. Jazyk (modlitby) je lepší, ale stále zavádějící,“ tvrdí již zmiňovaný Foxman.

Latinu žádá jen hrstka katolíků Tradiční latinskou Velkopáteční modlitbu používá ve světě pouze několik set tisíc věřících. Velkopáteční modlitbou si věřící připomínají Ježíšovu smrt. Drtivá většina z více než jedné miliardy katolíků dává přednost modlitbám v rodném jazyce.

Papežův dekret ze sedmého července však použití latinské modlitby rozšířil - židé a nekatolické křesťanské skupiny vzápětí varovaly před narušením mezináboženského dialogu. K tomu došlo za současného papeže už jednou, hrozící konflikt s muslimy po svém projevu v Řezně dokázal ale Benedikt zažehnat. Manuál k tomu, jakým způsobem by měl být dekret vykládán, připravuje Vatikán zvláštní dokument.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat