Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Papeži uvaří jeptišky voršilky

Česko

Papež v Česku - Tři dny před příjezdem Benedikta XVI. jsou přichystána pódia, dary i zvláštní vlaky

Benedikta XVI. bude při jeho návštěvě v Česku bezprostředně hlídat tři sta policistů, papamobil bude řídit český bodyguard.

Papež přenocuje v budově nunciatury ve Voršilské ulici na Praze 1.

PRAHA Už tento víkend čekají tři města v republice velké bezpečnostní manévry. Kvůli návštěvě hlavy katolické církve budou v pohotovosti policisté, hasiči i záchranka v Praze, Brně a Staré Boleslavi. Přestože opatření budou přísná, dá se očekávat, že budou o něco mírnější než při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy.

„Policie bude v pohotovosti již od pátku 25. září. Úzce přitom bude spolupracovat s Útvarem na ochranu ústavních činitelů ochranné služby. V sobotu budou v terénu desítky policistů zejména z dopravní služby, kteří budou zajišťovat hladký a plynulý průjezd kolon na jednotlivých trasách,“ řekla LN mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Podle mluvčího České biskupské konference Jana Balíka jsou na zajištění bezpečnosti papeže vytvořeny tři skupiny ochrany. „Ta první skupina je maličká, je to pár lidí z osobní ochranky. Spočítat se dají na prstech obou rukou. Druhou skupinu tvoří těch tři sta policistů. Nezapomínejme, že třeba na Hradě se bude hlídat papež, ale i prezident Klaus, takže tu máme vlastně zdvojenou ochranu,“ vysvětlil Balík.

Další policisté se podle mluvčího řadí do třetí skupiny. „Jsou to v podstatě ti stejní lidé, kteří jsou všude, kde je najednou hodně lidí. Tedy ti, kteří hlídali už Obamu, Madonnu a podobně,“ popsal Balík.

Benedikt XVI. bude obě noci trávit v Apoštolské nunciatuře ve Voršilské ulici v Praze 1. To potvrdil i mluvčí biskupské konference.

„Je to vlastně něco jako velvyslanectví, je to bezpečné a papež je tu vlastně na své půdě. Na chodu nunciatury se podílejí i řádové sestry voršilky Římské unie řádu svaté Voršily. Ty tam i vaří a tamní kuchyně bude zajišťovat i jídlo papeži,“ řekl Balík.

Lidem bude papež při jízdě Prahou kynout z papamobilu hned dvakrát. V sobotu kolem jedné hodiny při cestě od Jezulátka k nunciatuře a v sobotu večer, když se bude vracet do nunciatury z katedrály sv. Víta. Za volantem papamobilu bude sedět český bodyguard. Jinak se bude papež pohybovat po Praze na sedadle české policejní limuzíny Audi.

Při nedělním pobytu v Brně se papež téměř nevzdálí z brněnského letiště, které je i za normálních okolností bedlivě střežené. Několik set metrů od letadla k pódiu a zpět Benedikta XVI. přepraví jeho papamobil a po celou dobu bude mít jeho pódium „za zády“ ohraničenou a volnou plochu letiště. Přesto v Brně chystá policie mimořádné posily. Stejné manévry čekají v pondělí i Starou Boleslav.

***

Dary Co si papež odveze Oficiální dary: Prezident Václav Klaus chystá „tradiční výrobek“ dvou významných českých firem, více neupřesnil. Biskupská konference papeži věnuje růženec ze zlata a českých granátů, kardinál Miloslav Vlk mešní potřeby z českého křišťálu. Město Praha dá symbolický klíč od města, Jihomoravský kraj dřevěnou plastiku sv. Václava z dílny J. Netíka a hejtman Michal Hašek přidá obraz Pálavy a víno. Město Brno připravilo pozlacený bronzový kalich a patenu, brněnský biskup Vojtěch Cirkle kopii nejstaršího kříže nalezeného na jižní Moravě. A přidají se i dvě města, kam papež zavítá: Brandýs nad Labem - Stará Boleslav s kopií Palladia země české a Šlapanice s plaketkou s obrazem papeže. Další dary mohli věnovat všichni, kdo projevili zájem, do 20. září. Kongregace Milosrdných sester františkánek nachystala bílý ornát a liturgickou soupravu na oltář, sochař Ivo Krajíček vytvořil dřevěné plastiky patronů brněnské diecéze Petra a Pavla, Marie a Dagmar Opálkovy zase ponožky v liturgických barvách. Mezi dalšími dary jsou broušená váza, malba Panny Marie Tuřanské, vyšívaný ubrus a další předměty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!