Paralympiáda: tři zlaté pro Česko

PEKING Čeští sportovci získali během druhého dne paralympijských her v Pekingu tři zlaté medaile, které je v hodnocení zemí vynesly na sedmé místo. O první zlato se postarala atletka Eva Kacanu (na snímku), další přidali cyklista Jiří Ježek a plavkyně Běla Hlaváčková. Čtvrtou včerejší medaili, bronz v hodu diskem, vybojoval Roman Musil.

Vozíčkářka Eva Kacanu (43) vyhrála soutěž ve vrhu koulí sloučených kategorií F54-56, výkonem 6,73 metru navíc vytvořila světový rekord. Ježek dominoval na velodromu Lao-šan ve stíhacím závodu na čtyři kilometry, Hlaváčková přidala zlato ze znakařské padesátky k nedělnímu bronzu z kraulařské stovky. V neděli získal bronz i další plavec Jan Povýšil.

Kacanu, mistryně světa z roku 2006, vedla už po první sérii díky osobnímu rekordu 6,59 metru. Posledním pokusem se zlepšila na 6,73 metru a překonala světový rekord. „Jsem šťastná, strašně dlouho jsem toužila po vylepšení světového maxima a tady se to povedlo,“ řekla atletka, která je po fraktuře páteře od roku 1996 odkázána na invalidní vozík.

„Poslední pokus se mi povedl náramně, na stejném stadionu jsem to udělala po vzoru oštěpařky Barbory Špotákové,“ zářila majitelka stříbra z paralympiády v Aténách 2004.

Cyklista Jiří Ježek byl ve finále stíhacího závodu o více než tři vteřiny rychlejší než světový rekordman Roberto Alcaide ze Španělska.

Trojnásobný mistr světa získal již svou čtvrtou zlatou medaili z paralympijských her, ve stíhačce navázal na triumf ze Sydney 2000. V Aténách skončil druhý.

„Paralympiáda je pro mě naprostý vrchol, tohle je úplně to nejlepší, čeho jsem mohl dosáhnout,“ prohlásil sportovec s podkolenní amputací, jenž pravidelně závodí se zdravými protivníky. Třiatřicetiletého Ježka čekají ještě čtyři závody, už dnes jede kilometr s pevným startem.

Běla Hlaváčková uspěla i při druhém startu ve Vodní kostce. Na 50 metrů znak zaplavala nový paralympijský rekord a má zlato.

„Na konci jsem docela vytuhla, ale naštěstí to na vítězství stačilo,“ řekla plavkyně, která od roku 2002 drží na znakařské padesátce světový rekord, je dvojnásobnou mistryní světa a před čtyřmi lety v Aténách dokázala vyhrát paralympijský závod.

Diskař Musil rozšířil včerejší medailovou sbírku české výpravy o bronz. V soutěži sloučených kategorií F33/34/52 mu nejlepší výkon sezony s přehledem stačil na třetí příčku.

„Nastartovalo mě to, teď si budu mnohem víc věřit v kouli,“ řekl před svou hlavní disciplínou, v níž se pokusí o třetí paralympijské zlato.

Z výsledků - atletika - muži - koule, kat. F32: 1. Betina (Alž.) 10,65 - SR, ...6. SERBUS 6,55, disk, kat. F55-56: 1. Díaz (Kuba) 40,87 (1061 bodů) - SR, ...4. NĚMEC 37,48 (987), 5. ŠPERK 36,64 (951), 7. ŠTIAK 36,12 (938), disk, kat. F33/34/52: 1. Apinis (Lot.) 20,47 (1097) - SR, 2. Martin (Brit.) 28,37 (1074), 3. MUSIL 27,11 (1026). Ženy - koule, kat. F54-56: 1. KACANU 6,73 (1084) - SR, 2. Willingová 8,61 (1034), 3. Buggenhagenová (obě Něm.) 8,54 (1026).

Dráhová cyklistika - muži - stíhací závod na 4 km, kat. LC2: 1. JEŽEK 4:46,999, 2. Alcaide (Šp.) 4:50,318, 3. Boyen (Belg.) 4:56,630.

Plavání - ženy - 50 m znak: 1. HLAVÁČKOVÁ 41,03, 2. Peralesová (Šp.) 44,58, 3. Lauridsenová (Dán.) 45,72.