Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vedení Prahy podpořilo stavbu „skleněné kostky“ u Pařížské, projekt čelí kritice

Vizualizace projektu revitalizace náměstí Miloše Formana s proskleným domem, kde mají být obchody. foto: studio neoVISUAL

Praha plánuje podepsat memorandum s majiteli hotelu Intercontinental, ve kterém souhlasí s plány rozvoje okolí. To zahrnuje i upravenou novostavbu na náměstí Miloše Formana u Pařížské ulice. Majitelé se o schválení projektu pokoušeli již v minulosti, tehdy se proti novostavbě postavila Praha 1, magistrát a místní aktivisté. Po rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) projekt nezískal územní rozhodnutí.
  14:50

Hotel a jeho okolí vlastní přes fond R2G podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Získali jej v roce 2019, následně představili projekt rekonstrukce hotelu a úprav jeho okolí. Ten počítal se zlepšením průchodnosti směrem k Vltavě, vybudováním veřejných prostranství a s novostavbami komerčních ploch včetně budovy na náměstí, tehdy nazývané Brandstore.

Proti stavbě se zdvihla vlna odporu místních obyvatel. K nim se v minulém volebním období připojili také Praha 1 a magistrát, který proti územnímu rozhodnutí ke stavbě podal odvolání. Nepravomocné rozhodnutí následně zrušilo MMR, které odmítlo stanovisko o souladu záměru s územním plánem.

Situace se změnila, říká náměstek

Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) se od té doby situace změnila zejména s ohledem na zdárný postup rekonstrukce hotelu a solidní jednání jeho majitelů. „Jde skutečně o nadstandardní rekonstrukci, očekávám v budoucnosti nějakou cenu,“ řekl náměstek po jednání radních.

Uvedl, že město memorandem vyjadřuje podporu přístupu investora, ale povolení stavby je mimo kompetenci samosprávy a jejího politického vedení. Zároveň podle náměstka není v memorandu zahrnuta případná změna územního plánu, kterou by schvalovalo na žádost investora zastupitelstvo. S ohledem na připravovaný nový územní plán v polovině roku plánuje město ukončit pořizování změn toho stávajícího, takže změna není reálná i z časových důvodů, dodal náměstek.

V memorandu majitelé souhlasí s tím, že podzemní garáže hotelu budou sloužit veřejnosti a vjezd do nich bude z Dvořákova nábřeží, nikoliv z náměstí. Z toho zmizí konstrukce odvětrávání garáží a jeho plocha se má zvýšit z 2670 metrů čtverečních na 3680 metrů.

Nová budova má mít plochu maximálně 515 metrů čtverečních. Její skleněná fasáda vzejde z návrhu českých sklářů, který bude vybrán v soutěži. Memorandum bude schvalovat i vedení Prahy 1.

Má se postavit prosklená budova na náměstí Miloše Formana?

celkem hlasů: 386

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 26. února 2024. Anketa je uzavřena.

Ne, Praha 1 už je dost zastavěná233
Ano, je to velké prostranství115
Ano, pokud se tam bude hodit34
Je mi to jedno4

Dohodu kritizuje spolek Občané Prahy 1. „Již několik let bojujeme za zachování statutu tohoto náměstí jako nezastavitelného území v památkové rezervaci,“ uvedl jeho předseda Tomáš Bajusz. Plánovaná budova má podle spolku sice nový název a tvar, ale má zaujímat prostor i objem obdobný tomu, který v minulosti úřady odmítly.

Spolek ve svém příspěvku na Facebooku tato odmítnutí vyjmenoval. Mezi ně patří například ministerstvo kultury nebo ministerstvo pro místní rozvoj, obě zamítnutí pochází z roku 2022.

Záměr dále kritizuje i například lídr opozičního uskupení v zastupitelstvu první městské části Praha 1 Sobě Pavel Čižinský či spolek Arnika.

„Rada HMP se chystá schválit stavbu na náměstí Miloše Formana. Navzdory zamítavým stanoviskům ministerstva kultury i ministerstva rozvoje, doporučení IPRu, názoru občanů i vlastním slibům – nechápu, jaká může být motivace radních něco takového schválit,“ uvedla Anna Vinklárková z organizace Arnika.

„Plánovaná stavba sice trochu změnila podobu, ale rozhodně nemůže být považována za pouhý provozně nutný vstup do podzemních garáží, které mají sloužit i pro veřejnost, jak se dle projektu a smlouvy tváří,“ uvedla Arnika v tiskové zprávě. Podle Arniky má být stavba podle upraveného návrhu sice o patro nižší, ale půdorys se má naopak zvětšit.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,