Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paroubková: Kaplického blob bude. Když dáte hlas mému muži

Česko

  16:25
PRAHA - Petra Paroubková umí klást podmínky jasně. Kaplického knihovna bude. Ve volbách ale musejí vyhrát sociální demokraté, které vede její muž Jiří Paroubek. Alespoň tak se Paroubková vyjádřila ve svém posledním blogu. Pokud ale vyhraje pravice, žádná knihovna nebude, "varuje" Petra Paroubková.

Petra Paroubková s dcerou Margaritou. foto: Michal Doležal, ČTK

"Sociální demokraté a Jiřího Paroubek splnili slib a dali si projekt do volebního programu. Jako jediní! Jediní se postavili modrým bubínkům (ODS – pozn.red.), ostatně nejen v tom, a za projektem stojí i dnes," rozepisuje se Petra Paroubková.

Zelená kapka a modré bubínky
Aby ale její příspěvěk nevypadal hned jako propaganda, začne Petra Paroubková tím, jak moc má ráda moderní architekturu, jak se jí zatajil dech, když Kaplického "zelená kapka" – jak sama blob pojmenovala – vyhrála soutěž, jak byla smutná, když se proti ní začalo bojovat.

Na ČSSD došlo vcelku nevinně. Petra Paroubková přemýšlí o tom, jak se určité shody okolností postavily proti knihovně; například Milan Knížák, modré bubínky anebo prezident Klaus. "Pan Knížák se rozhodl projekt pohřbít. Prostřednictvím pana prezidenta a jemu věrného primátora Prahy zabubnoval na modré bubínky a vydal se do boje proti Kaplickému," míní Paroubková.

Jiří Paroubek

To ale ještě není náhodným shodám konec. "Shodou okolností je můj muž politikem," dodává Paroubková. Oranžoví podle ní bojem za knihovnu zároveň podporují demokracii.

Bude. Prostě bude.
"Pokud zvítězí ve volbách, knihovna bude. Prostě bude. Nevím, zda na Letné, ale nová národní knihovna bude. Je záslužné, že projekt má podporu umělců, intelektuálů, občanů. Ale jeho výstavba potřebuje politickou podporu," uvažuje Paroubková. 

Jak si Petra Paroubková vzpomněla na knihovnu? Do kin má přijít film Oko nad Prahou, který je dílem Elišky Kaplicky Fuchsové - manželky zesnulého architekta Jana Kaplického. Na slavnostním uvedení filmu na Febiofestu Petra Paroubková spolu s ostatními několik minut tleskala ve stoje.

Národní knihovna už s blobem nepočítá
Kaplického blob už ale nebude patrně ani třeba. Národní knihovna (NK) totiž už zahájila rekonstrukcí barokního areálu v Klementinu a plánuje výstavbu depozitářů v Hostivaři. Rekonstrukce má stát 1,9 miliardy korun, depozitáře miliardu, oznámili v pondělí zástupci NK a ministerstva kultury. NK tím má získat kapacity pro své fondy na dalších 50 let.

Současná varianta řešení kapacity knihovny však podle jejího vedení není dražší, s rekonstrukcí Klementina se počítalo i v případě výstavby nové budovy. Přibude k němu přístavek k hlavnímu vchodu budovy. Práce na Klementinu vyjdou podle HN na necelé dvě miliardy korun, tedy na tolik, kolik by bylo potřeba na Kaplického knihovnu.

Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...