Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Párovka se vrací na místo činu

Česko

Někdejší vlajková loď českého veslování si chce na ME v Aténách spravit chuť, ale bez kouče

PRAHA Česká párová čtyřka už, zdá se, netápe jako na olympijských hrách v Pekingu. V pozměněném složení včera odletěla do Atén, kde se v dalších dnech zúčastní mistrovství Evropy. Sestava David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek se vrací na kanál ve Schinias, kde se před čtyřmi lety první trojici veslařů houpaly na krku stříbrné olympijské medaile.

„Na závody se vyloženě těším, vždyť já chtěl teď v Aténách uzavřít kariéru! Doufal jsem v medaili z Pekingu a odložit vesla právě v Aténách, kde nám to tehdy tak hezky vyšlo, by bylo parádní. Jenže se všechno sesypalo tak, že tam teď jedeme zachránit sezonu,“ pokyvuje hlavou mluvčí sestavy Jakub Hanák a nepřímo tak připomíná zimu.

Tehdy veslařům znepříjemnily život dodnes nedovysvětlené funkcionářské tahanice, kdy trenéra Sergeje Kruťjakova nahradil svazový šéftrenér Přemysl Panuška.

Dva týdny nyní připravoval párovku právě Kruťjakov. „Přemek se na touhu kluků spravit si v Aténách chuť netvářil moc optimisticky, tak jsme poprosili Sergeje, vždyť je naším zaměstnancem. Vzal to s nadšením,“ přibližuje šéftrenér veslařů Dukly Filip Koudela.

„Jo, nadšení, to je to pravé slovo,“ souhlasí ruský kouč žijící v Praze, považovaný za strůjce aténského úspěchu. „Už první trénink byl bezvadný, šlo to dobře, kluci chtějí dokázat, že desáté místo z Pekingu není jejich šálek kávy,“ pochvaluje si přístup veslařů.

Výkonnost by nemělo poznamenat, že Milana Dolečka oproti Pekingu nahradil uzdravený Karas.

Hanák se opřel do svazu „Milan po olympiádě řekl, že na mistrovství Evropy nepojede, asi si chtěl odpočinout,“ míní Hanák. „Ale veslování s Tomášem není špatné, v tomhle podání je nám bližší,“ dodává.

Situace kolem párovky se ale opět vyhrocuje - do Atén totiž veslaři odletěli bez trenéra.

„Svaz mě nenominoval,“ krčí rameny Kruťjakov.

„Přemysl Panuška má dovolenou a na svazu řekli, že na cestu Sergeje nejsou peníze. I když se na poslední chvíli odhlásila nekormidlovaná čtyřka a měla by být čtyři místa volná,“ horlí Hanák.

„Myslel jsem, že Sergeje odstavili jen pro letošek, a teď to zase bude jinak, ale asi ho chtějí odstřelit úplně. Když nemáte důvěru v trenéra, tak vás to nebaví. Jestli nebudeme trénovat se Sergejem, přestanu mít chuť. Svaz to zbabral už jednou. Když to bude babrat dál, já u toho už nebudu,“ říká nakvašeně.

„Čekám na dobrou vůli, ale asi marně. Chtěl bych s klukama udělat příští rok medaili na mistrovství světa, je to adrenalin, který potřebuje každý trenér,“ říká Kruťjakov, nyní trenér českých juniorů.

Na ME odletěly také skifařka Knapková a dvě posádky lehkých vah - dvojskif a čtyřka „bez“ mužů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!