Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Soud potvrdil Tušlovi čtyři měsíce vězení navíc za pronásledování Kubka

Česko

  7:01aktualizováno  11:55
Městský soud v Praze zamítl odvolání v případu Patrika Tušla a potvrdil mu trest ve vězení kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka. Tušl čelil obžalobě z nebezpečného pronásledování, spolu s Tomášem Čermákem a Zdeňkem Masárem je viněn také z výtržnictví kvůli obtěžování evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Městský soud v Praze projednal odvolání dezinformátora Patrika Tušla, které zamítl a potvrdil mu tak navýšení trestu o 4 měsíce, tedy celkem na 19 měsíců odnětí svobody. Tušl už byl loni na jaře pravomocně odsouzen za vyhrožování a vydírání v jiném případu. Proti dnešnímu zamítnutí může podat dovolání. Podle jeho advokátky tuto možnost zváží.

Státní zástupce Aleš Cimbala je s rozhodnutím odvolacího soudu spokojen. „Myslím, že rozhodnutí zdejšího soudu bylo jasné, protože vyplývalo z provedeného dokazování už ze soudu prvního stupně,“ komentoval po konci jednání.

Do soudní síně Tušla přivedla vězeňská eskorta v poutech z výkonu trestu, ve kterém nyní je za opakované delikty z nenávisti, vyhrožování či vydírání.

Příznivci dezinformátora nedorazili

Ač se očekávalo, že k jednání dorazí řada jeho příznivců a byla posílena i justiční stráž, dorazila jen média. K jednání pak přišel také advokát Tomáše Čermáka, Norbert Naxera, kterého Tušl pověřil jako svého důvěrníka.

Druhý obžalovaný Zdeněk Masár k soudu nedorazil. Podle předsedkyně soudu Petry Benešové se neomluvil. I jemu dnes soud potvrdil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na 2,5 roku. Stejně jako u Tušla zahrnuje jeho trest už předchozí odsouzení.

Státní zástupce podal obžalobu na Tušla a další dva muže v srpnu 2022 kvůli nebezpečnému vyhrožování Milanu Kubkovi.

„Podezřelí ve spolupachatelství hrubě uráželi a dehonestovali dalšího poškozeného v místě jeho bydliště. Toto jednání si dokumentovali a následně šířili po sociální síti,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk, když tehdy informoval o zahájeném trestním stíhání.

Tušl podle kriminalistů Kubka pronásledoval a omezoval v běžném způsobu života. Jedním z motivů jeho jednání bylo získávání finančních darů od podporovatelů. Tušl odmítl obvinění, že lékaře pronásledoval. Tvrdil, že mu jen chtěl klást otázky například o povinném očkování proti covidu.

Tušl: Je to politická objednávka

To zopakoval také dnes u soudu, když požádal o slovo. Zpochybňoval, že by Kubka pronásledoval. „Stalking je, když lezete na strom a sledujete ženskou. Já jsem stalking nedělal,“ řekl Tušl před soudem. „Je to politická objednávka,“ tvrdil soudnímu senátu.

Rozporoval také, co vše měl v nahrávkách telefonátů, které směřovali Kubkovi, říct on a co měl říkat někdo jiný. Následně obvinil šéfa České lékařské komory Kubka, že několikrát dříve u soudu lhal.

Recidivista Tušl je viněn také z výtržnictví, když v listopadu 2021 pouštěl sirénu před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra. Spolu s Čermákem a Masárem ho vyzýval, aby „jménem zákona“ upustil od protiprávního jednání.

Tušl tehdy v reakci na výpověď uvedl, že není nebezpečný a zaráží ho, proč stojí před soudem zrovna on. Se zmíněnou demonstrací neměl podle svých slov nic společného. Dodal také, že soud podle něj nerozhodne spravedlivě.

Další obžalovaný Tomáš Čermák doplnil, že z Flegrovy výpovědi vyplynulo, že se obžalovaní nechovali nijak nebezpečně a biologa neohrožovali.

Čermák, který se skrýval před nástupem do vězení a kterého loni v listopadu dopadli polští policisté, se v dnešním jednání neodvolal. Do Česka byl vydán na mezinárodní zatykač začátkem prosince. Za to, že v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí na politicích a podporoval terorismus,si odpykává 5,5 roku za mřížemi.

28. ledna 2022

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...