Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel se setkal se zahraničními diplomaty, ruského velvyslance nepozval

Prezident Petr Pavel přijal členy diplomatického sboru (5. dubna 2023) foto: ČTK

Role diplomacie je v současných obtížných podmínkách nenahraditelná, řekl ve středu prezident Petr Pavel členům diplomatického sboru. Na ceremoniál nebyl pozván ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij.
  21:08

Na akci dorazil krátce po začátku ze zahraniční cesty v Bruselu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Jsem rád, že nový prezident navázal na osvědčenou tradici spolupráce s ministerstvem zahraničí. Pro českou diplomacii je rozhodně přínosnější zvát na Hrad na setkání velvyslanců ministra zahraničí než zástupce zemí, které podporují ruskou agresi proti Ukrajině a porušují Chartu OSN,“ uvedl.

Pavel v projevu před velvyslanci uvedl, že diplomacie je jednou z nejstarších profesí na světě, jejíž role je v obtížných podmínkách nenahraditelná. Se slovy o nutnosti komunikace a naslouchání druhým se Pavel odkázal na Madeleine Albrightovou, první ženu v čele americké diplomacie a pražskou rodačku, jež loni zemřela.

Považujete za správné, že prezident nepozval ruského velvyslance?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 12. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

ano2920
ne604

Prezident připomněl své zkušenosti z vojenské diplomacie a poznamenal, že byl vždy velmi hrdý na možnost reprezentovat svoji zemi v zahraničí. Po Pavlovi promluvil apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který závěrem své řeči předal kytici Pavlově manželce Evě.

Pavel se s každým z velvyslanců krátce pozdravil. Diplomaté k prezidentovi přistupovali na základě délky své služby v Česku. Až ke konci se tak například Pavel pozdravil s novými velvyslanci Spojených států a Británie Bijanem Sabetem a Matthewem Fieldem, kteří své pověřovací listiny předali bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi v polovině února.

Diplomatů a diplomatek dostalo na Pražský hrad pozvání kolem 130, z toho někteří přišli i s manželkami a manžely, shromážděný diplomatický sbor tak zabral značnou část Rothmayerova sálu. Po projevech Pavla a apoštolského nuncia a asi půlhodinovém ceremoniálu se všichni shromáždění už bez přítomnosti novinářů mohli setkat u občerstvení.

Podobné setkání s velvyslanci se zpravidla koná u příležitosti oslav výročí vzniku Československa 28. října. Pavel se nyní rozhodl diplomaty na Hrad pozvat nedlouho po své inauguraci. Stejně se před deseti lety zachoval i jeho předchůdce ve funkci Zeman.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!