Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pencovy seznamy obsahují i informace o porevolučních agentech

Česko

  18:33
PRAHA - Databáze komunistické státní bezpečnosti (StB), kterou na internetu zpřístupnil aktivista Stanislav Penc, zřejmě obsahuje i informace tajných služeb již demokratického Československa.

Uvedl to dnes server iDnes.cz, podle nějž jsou ve zveřejněné evidenci zájmových osob (EZO) data z konce roku 1991, kdy tajné služby spolupracovaly se západními spojenci.

Server napsal, že databázi převzaly od StB tajné služby, které vznikly v demokratických poměrech po změně režimu, a dál s ní pracovaly. Může tak v ní kdokoli údajně nalézt například jména cizinců z Ruska a dalších "zpravodajsky zajímavých" zemí.

Penc podle serveru tvrdí, že to jsou jména, která StB nestihla zavést do své databáze, a tak se poté doplňovala postupně. Datum prý podle něj označuje pouze den zapsání do databáze. "Že ale nejde o záznamy StB, dokazuje nejen jasně napsané datum vzniku konkrétního svazku na osobu, ale především to, že jména uvedených lidí neprocházejí klasickou databází StB na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů ani jinými databázemi StB," uvedl iDnes.cz.

Mluvčí bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert serveru řekl, že česká kontrarozvědka nemá informace o tom, že její předchůdci do databáze cokoli vkládali. "Pokud by tomu tak bylo, tak po 20 letech informace nemají vliv na její práci," dodal.

Server doplnil, že podle odborníků nelze očekávat, že by BIS nebo civilní rozvědka potvrdila pravdivost tvrzení, že v databázi jsou i údaje z doby po roce 1989. Databáze EZO sice obsahuje pouze základní osobní údaje, i tak jde z pohledu tajných služeb o citlivé informace. Už jen to, že například cizí rozvědka zjistí zájem českých služeb o konkrétní osobu, může zničit dlouholetou práci.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...