Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peněz pro útulky ubylo

Česko

Hlavní město obývají desítky ohrožených druhů zvířat. O ježky, netopýry nebo veverky se starají dobrovolníci a nadšenci.

PRAHA Ačkoliv hlavní město vydatně dotuje útulky pro psy a kočky, lidé, kteří se starají o volně žijící ohrožené druhy, si často musí vystačit sami.

Až o tři stovky ježků pod jednou střechou se přes zimu stará Zdena Dvorská ze Všeradic u Berouna. Její soukromá záchranná stanice pro ježky z Prahy a okolí ale nejspíš zanikne. Důvod? Poprvé po deseti letech nedostane od pražského magistrátu podporu. „Každý rok jsem dostala tak padesát šedesát tisíc. Nestačilo to úplně, ale mohla jsem za to ježky živit, očkovat a připravovat jim zimoviště. To budu sice jako koníček dělat dál, ale z vlastních zdrojů mohu poskytnout zázemí nejvíce pro třicet ježků,“ říká Dvorská. Podle jejích bezmála čtyřicetiletých zkušeností přitom ježků v Praze výrazně ubývá.

Stejný osud mají podle zoologů veverky. Zatímco kdysi byla veverka běžnou obyvatelkou pražských parků, v současné době je na listině ohrožených druhů. A ohrožen byl právě kvůli nedostatku peněz i projekt občanského sdružení Ornita, který ve spolupráci s žáky pražských škol veverky monitoroval. Přes neshody mezi radním pro životní prostředí Petrem Štěpánkem a šéfkou projektu Veronikou Voldřichovou se pražskou veverku podařilo zachovat. Školáci hlásí zoologům výskyt veverek pomocí SMS zpráv, ve kterých napíšou, kde zvíře zahlédli a jak vypadalo. „Spoléháme přitom především na sponzory a různé dobrovolné příspěvky. Dotace od magistrátu se výrazně zmenšily,“ řekla Voldřichová. Ornita se přesto chystá od září spustit nový projekt ekologické výchovy, v němž budou školáci tentokrát sledovat přísně chráněnou kavku obecnou a další krkavcovité ptáky.

Jen s vlastními prostředky a bez nároku na odměnu pracuje také Anna Zieglerová, která se věnuje záchraně zraněných netopýrů. „Ačkoliv netopýři jsou ohrožení, v Praze jich je stále dost. Sídlí ve spárách mezi panely na sídlištích a pro potravu létají pod pouliční lampy, kde se ke světlu stahuje hmyz,“ vysvětluje Zieglerová.

Vedle ježků, netopýrů nebo veverek žijí v hlavním městě stovky dalších divokých zvířat, která se ale natolik přizpůsobila životu v metropoli, že do volné přírody by se často nedokázala vrátit. Podle zoologů se dokázala adaptovat i v různých čtvrtích a najít si úkryty i potravu v historickém centru, ve vilové čtvrti nebo na novém panelovém sídlišti.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...