Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Penis, chlév a Ferdinand Vaněk

Česko

Penis Mirka Topolánka je opět na scéně. A to díky skvělé, nezpochybnitelné a všestranně respektované výstavě Czech Press Photo, v jejíž mezinárodní porotě sedí autor slavné fotky z Berlusconiho vily. „Rozhodně nešlo o bulvár nebo o nějaké drby. Jsem investigativní reportér, ne paparazzo,“ říká Antonello Zappadu. Samozřejmě. A Chlívek je analytický věstník statistického úřadu. Brousit si kritické drápy na muži ctihodném, osudem zkoušeném a stářím trápeném zavání nemravností. Ale nejrespektovanější z moderních českých politiků pronesl o víkendu příliš silná slova na to, abychom je přešli soucitným mlčením.

„Jsem si jist, že naše civilizace se bude řítit do katastrofy, pakliže se soudobé lidstvo nevzpamatuje,“ pravil při otevírání své konference Forum 2000 pan Václav Havel. (Pro mladší ročníky: ten Havel, co nám dělal čtrnáct let prezidenta.) Může být. Myslím, že evropská civilizace se opravdu řítí do katastrofy – zejména proto, že ztrácí jakoukoli ochotu bránit sebe sama. Ale to zjevně neměl český prezident na mysli. Má-li Václav Havel cosi společného se svým slavnějším předchůdcem Tomášem Masarykem, tak je to filozofie opravdovosti lidské existence. Vnitřní důraz. Jistá nesmlouvavost v přesvědčení. Nárok na pravdu. Právě tahle pevnost myšlení a skutku jej dostala opakovaně do bolševického kriminálu, zničila mu zdraví a nakonec jej vynesla mezi nejcitovanější intelektuály světa. Proto a zejména proto, že svým životem svědčil teze, jež hlásal.

Nešťastná chvíle nastává, když se VH pustí na pole environmentální a začne filozofovati o identitě mouky, která se bezcílně potuluje planetou sem a tam. Náhle se muž, před nímž je jinak nutno tiše smeknout, stává jedním z řady více či méně užvaněných kazatelů zelené morálky. Morálky, podle níž žádný z nich nežije. Řečeno jazykem lidovým: Tito věrozvěsti o vodě mluví, ale napájejí se čímsi krapet silnějším.

Český prezident nikdy ani náznakem nepeskoval „upadající civilizaci“ v otázkách sexuální morálky. Mimo jiné proto, že by jej vlastní životní příběh usvědčil z licoměrnosti. Bohužel, v zelených tématech si VH počíná úplně jinak. Jako by zapomněl, co znamená svědčit svým vlastním životem.

Václav Havel nadužívá letadla – jako pár desítek tisíc vyvolených na celé planetě. I ve svém aktuálním „zeleném“ projevu popisuje krajinu, kterak vypadá z okénka éroplánu. Své psíky rád pošle soukromým tryskáčem a osobně na jízdu po asfaltu používá luxusní Mercedes Benz s pětilitrovým (!) motorem. Au!

Abychom si rozuměli: neupíráme VH právo na letecký komfort a pořádného meďáka. Jen se potom jaksi nemůže divit, že jeho zelená kázání nebereme vážně.

O autorovi| PETR KAMBERSKÝ, redaktor LN

Autor: