Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zemanovi tajemní sponzoři? Peníze nejsou ze zahraničí, to jediné je důležité, mlží Hrad

Česko

  5:00
PRAHA - Hrad odmítl komentovat původ osmi milionů, které se objevily na Zemanově účtu od tajemného spolku Přátelé Miloše Zemana. „Teď se soustředíme na televizní duely,“ odpověděl nejprve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na otázky serveru Lidovky.cz. „Jde o finanční prostředky, které výhradně pocházejí z České republiky,“ odvětil později s tím, že to je jediná „důležitá informace“ v této záležitosti.

Jiří Ovčáček a Miloš Zeman, nerozlučná dvojice. foto:  František Vlček, MAFRA

Na propagaci hlavy státu daroval spolek Přátel Miloše Zemana přes osm milionů korun. Jeho členové, včetně senátora Jana Veleby či hradního kancléře Vratislava Mynáře, tají zdroj peněz. Na dotazy neodpovídají a jak zjistil server Lidovky.cz, jejich sídlo v Opletalově ulici je fiktivní. 

‚Soustředíme se na debaty’

Redakce proto oslovila Hrad s dotazem, zda Zemanův tým zná původ nemalé finanční sumy, či zda se o něj bude alespoň zajímat. 

„Teď se plně soustředíme na televizní duely s Jiřím Drahošem. Klíčové je, že je zcela a jednoznačně dodržován právní řád České republiky,“ odpověděl v krátké sms zprávě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Redakce ji od něj získala až po víkendu. Dotaz, který mu reportérka odeslala již v pátek, nechal bez odpovědi. 

MLČÍCÍ SPONZOŘI ZEMANOVY KAMPANĚ:

spolek Přátelé Miloše Zemana: celkem přes osm milionů (bezplatné plnění), zdroj ovšem spolek tají

zadlužená Strana práv občanů: celkem přes 1,2 milionu (bezplatné plnění)

Kampaň, kterou spolek Přátelé Miloše Zemana vede, probíhá se svolením Zemana. Proto nebyli Přátelé Miloše Zemana registrováni jako třetí osoba pro volbu prezidenta na stránkách Úřadu pro pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. To zákon umožňuje. Registrovat se totiž musí pouze subjekty, které chtějí podpořit kandidáta bez jeho vědomí.

Spolek Přátelé Miloše Zemana je neziskovou společností, což znamená, že peníze poskytnuté Zemanovi nevydělal, mohl je získat pouze od dalších osob nebo firem. Opakované zatajování informace členy spolku navíc nepůsobí příliš transparentně. 

Ostatně k tomuto závěru, a sice, že Zemanova kampaň je ze všech devíti kandidátů nejméně transparentní, dospěla už před prvním kolem prezidentské volby organizace Transparency International.

Ovčáček se i přes to vyjádřil pouze k jakýmsi spekulacím, které v souvislosti s financováním prezidentovy kampaně objevily. „Jde o finanční prostředky, které výhradně pocházejí z České republiky,“ napsal. Na sérii dalších otázek pak jen ve stručnosti odpověděl: „To jsou informace, které mám k dispozici a považují je za jediné důležité, vzhledem k dezinformační kampani, která lživé tvrdí, že jde o finance že zahraničí.“

Podle něj pak záleží jen na sdružení Zemanových podporovatelů, jak budou dále postupovat. Jak ale upozornil server Lidovky.cz, Přátelé Miloše Zemana jsou k nezastižení. Klíčovou otázku, tedy odkud pocházejí peníze, tak zatím nezodpověděli. 

„Ti tady nesídlí,“ řekla reportérům do „bzučáků“ žena zastupující společnost, která spravuje budovu v pražské Opletalově ulici, v nímž má spolek Přátelé Miloše Zemana - tedy jeden z hlavních sponzorů prezidentovy kampaně - oficiálně sídlit.

Jiná žena, pracující též na zmíněné adrese, zas reportérům serveru Lidovky.cz vysvětlila, že Přátelé Miloše Zemana jsou v Opletalově ulici údajně jen zapsaní,  ve skutečnosti se tam podle ní nikdy nezdržovali. „Myslím, že je to jen chyba, nemají tu kancelář,“ sdělila přes zvonek.

Kancelář spolek nemá

Podle firemního rejstříku ovšem v Opletalově ulici s číslem 1418 vedle řady firem sídlí právě i „centrálu“ spolku. Zakládajícími členy Přátel Miloše Zemana nejsou žádní nováčci na politické scéně. Jde o senátora a předsedu Strany práv občanů Jana Velebu, hradního kancléře Vratislava Mynáře, který dlouho tajil mnohamilionový majetek, či Zemanova klíčového poradce Martina Nejedlého, jenž zastupuje v Česku ruský Lukoil. 

Více o spolku Přátelé Miloše Zemana

Tajemný spolek, který odmítá vysvětlit zdroj finanční sumy pro Zemana, má navíc poměrně bohatou minulost. Založen byl již v roce 2008 jako občanské sdružení s jasným cílem - dostat Miloše Zemana na Hrad. To se v roce 2013 skutečně podařilo.

Členem je také šéf Jazzové sekce Karel Srp, jehož jméno figuruje, podle verdiktu soudu neoprávněně, v dokumentech StB, dále bývalý funkcionář SSM a poslanec KSČ Miroslav Šlouf nebo také místopředseda bývalé Zemanovy vlády Miroslav Grégr a Zdeněk Zbytek.

Sponzoři Zemanovy kampaně o sobě nedali vědět pouze tím, že odmítají komentovat zdroj peněz. Jejich rukopis se podepsal i na podobě poslední kampaně hlavy státu, ačkoli se od ní prezident opatrně distancuje. Spolek Přátelé Miloše Zemana je totiž zhotovitelem sporného inzerátu, který se v minulém týdnu objevil v novinách Právo a Deník. Hlásá „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“ a nabádá k volbě Zemana. Stejné sdělení je pak i na billboardech, které se objevily o víkendu.

Když reportéři opakovaně nezastihli Velebu na telefonu, ani v údajném sídle Přátel Miloše Zemana, snažili se jej kontaktovat přímo v kanceláři Strany práv občanů, které předsedá. Zmíněná partaj je totiž dalším sponzorem Zemanovy kampaně před volbami. Darovala přes 1,2 milionu korun, taktéž na propagaci.

Ani SPO financování nekomentuje

Redakce po Velebovi chtěla vyjádření nejen k financování prezidentovy kampaně spolkem Přátelé Miloše Zemana, ale také k finanční injekci právě od Strany práv občanů. Opět marně.

VIDEO: Ticho kolem osmi milionů od Přátel Miloše Zemana. Veleba, Mynář a spol. mají fiktivní sídlo

Ani v Loretánské ulici nebyl nikdo ze Zemanových sponzorů přítomen. „Dneska ho tady nezastihnete,“ odpověděla žena ze sekretariátu reportérům na dotaz, zda mohou mluvit s Velebou. Na místě nebyl k zastižení ani Nejedlý či další zástupci strany. „Musíte se obrátit na Hrad,“ dodala.

Financování partaje si přitom zaslouží pozornost. Jde o další dosud nevysvětlenou záležitost, která budí pochybnosti v souvislosti se Zemanovou kampaní. Jak totiž upozornil v pátek web Hlidacipes.org, Strana práv občanů se topí v dluzích a momentálně má na účtu pouze stokorunu.