Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pešek se radoval z výhry

VC Austrálie: Český jezdec se dočkal druhého triumfu v kariéře

PHILLIP ISLAND Český motocyklový reprezentant Lukáš Pešek vyhrál nedělní Velkou cenu Austrálie ve třídě do 125 ccm a připsal si druhý triumf v kariéře v seriálu mistrovství světa. V průběžném pořadí nejslabší kubatury se dva závody před koncem šampionátu posunul na čtvrtou pozici. V čele zůstává stále Maďar Gábor Talmacsi, který byl na Phillip Islandu až osmý.

Jednadvacetiletý Pešek odstartoval do závodu z první řady a hned od počátku se držel na předních pozicích. Start se mu totiž, na rozdíl od předešlých velkých cen, vydařil. V čele se nejčastěji střídal s italským vítězem kvalifikace Mattiou Pasinim, který však deset kol před koncem začal ztrácet.

O všem rozhodovala cílová rovinka

V patnáctém kole si Pešek vypracoval náskok šest desetin vteřiny, ale soupeři v čele s Faubelem jej opět dojeli. Takže brzy bylo jasné, že o vítězi patnáctého podniku MS se rozhodne až na nezvykle dlouhé cílové rovince.

Díky tomu, že na Phillip Islandu foukal poměrně silný protivítr, měli většinou výhodu jezdci, kteří do ní najížděli schovaní za svými soupeři. Český jezdec však dokázal, že si v Austrálii na oblíbeném okruhu věří.

„Několikrát jsem při předjíždění zariskoval, ale věřil jsem si,“ uvedl Pešek. Do posledního kola vjel na prvním místě a podařilo se mu vypracovat si dostatečný náskok, aby jej nikdo nemohl na rovince předjet.

„Motorka byla perfektní i na rovinkách. Sehrál jsem to dneska nádherně, taktika vyšla dokonale,“ pochvaloval si český pilot. Pešek tak po třech nepříliš vydařených závodech dokázal navázat na medailovou pozici z Brna a po výhře v Číně si připsal druhý triumf v mistrovství světa.

O titulu mistra světa se rozhodne mezi Talmacsim a Faubelem, jenž náskok svého týmového kolegy díky nedělnímu třetímu místu stáhl na jeden bod. Druhý byl Olive.

Závod dvěstěpadesátek ovládl suverén letošní sezony Jorge Lorenzo ze Španělska, který se usadil hned po startu na prvním místě a postupně zvyšoval náskok. Karel Abraham dojel třináctý a podeváté v sezoně bodoval.

***

Výsledky - do 125 ccm: 1. PEŠEK (Derbi) 38:03,020, 2. Olive (Šp./Aprilia) -0,090, 3. Faubel (Šp./Aprilia) -0,190. Pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Talmacsi 237 bodů, 2. Faubel 236, 3. T. Kojama 166, 4. PEŠEK 161, 5. Corsi 155, 6. Pasini 153. Do 250 ccm: 1. Lorenzo 39:25,727, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) -19,634, 3. Dovizioso (It./Honda) -19,724, ...13. ABRAHAM (Aprilia) -1:02,218. Pořadí MS: 1. Lorenzo 287, 2. Dovizioso 242, 3. De Angelis (Mar.) 215 ... 17. ABRAHAM 27. MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 41:12,244, 2. Capirossi (It./Ducati) -6,763, 3. Rossi (It./Yamaha) -10,038. Pořadí MS: 1. Stoner 322, 2. Rossi 230, 3. Pedrosa (Šp.) 201.