Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pestrý svět londýnských trhů

Česko

Rozdíl mezi skutečným Londýnem a tím turistickým pochopíte na vzrušující cestě po vyhlášených trzích. Objevíte věci jedinečné a výhodné a z bizarní směsi tradice a multikulturalismu na vás vykoukne pravá tvář současné britské metropole.

Londýn

Vzdálenost z Prahy: přibližně 1266 km

Starožitný Portobello Road Market (Sobota 8.0-17.00) Unikátní, dynamický, překypující. Necelý kilometr dlouhá oblast mezi Golborne Road a Westbourne Grove, která je tepnou oblasti Notting Hill, slavné nejen díky stejnojmennému filmu, je živou londýnskou pamětihodností, kterou stojí za to vidět, i když nechcete nakupovat vůbec nic. Portobello Market vznikl ve viktoriánském 19. století původně jako farmářský trh a od 60. let minulého století se stal postupně jedním z nejslavnějších trhů se starožitnostmi na světě. Najdete tu nekonečnou škálu uměleckých kousků, šperků a věcí v „antik“ či „vintage“ kvalitě včetně oblečení. Obchody stejného zaměření jsou otevřené šest dní v týdnu. V legendárním Travel Bookshopu už asi na Hugha Granta za regálem nenarazíte, celebrity ovšem běžně potkáte v secondhandovém obchůdku One of a Kind Too. Ten nabízí pozoruhodné kousky už od 30 liber, ale více je těch mnohonásobně dražších. (www.portobelloroad.co.uk)

Vetešnictví Brick Lane Market (Neděle 8.00-14.00) Pro nezapomenutelný multikulturní zážitek si zajděte na obrovské vetešnictví pod širým nebem, jehož komunita vám nabídne cokoliv od věcí blešákové hodnoty přes opravdové vintage libůstky, doplňky, nábytek či muziku z druhé ruky až třeba po vzácné indické hedvábí na konci Brick Lane. Ano, tady je na prodej všechno, třeba i jedna bota. Užitečnost návštěvy londýnského East Endu známého jako Banglatown, které je srdcem bangladéšské a bengálské komunity, spočívá hlavně v atmosféře. Objevíte tu desítky zajímavých kaváren a indických restaurací, kde za mizivý penít ochutnáte jedno z nejlepších curry ve městě. A k večeru, když se muzika ze všech koutů světa smísí s vůní marihuany, začíná tenhle bizarní kout žít v příjemně uvolněném rytmu. 2

Levné „hadry“ z Pettitcoat Lane Market (Neděle 9.00-14.00) Když v Middlesex Street a přilehlých uličkách v nedělním dopoledni rozloží své pulty tisícovka stánků, celotýdenní oáza klidu se promění v křiklavý bazar, který láká spíš Londýňany, kteří mají hluboko do kapsy, než zahraniční turisty. Čtyři sta let dlouhá historie činí z trhu jeden z nejstarších ve Velké Británii. Spíš než mimořádné kusy tu najdete oblečení za pár liber. Stojany a pulty jsou plné barvitého secondhandu i levného výprodeje především na konci sezony, specialitou trhu pak jsou kožené oděvy na konci trhu u Aldgate Street. Podívaná na nakupující černošky a jejich nepřekonatelně pestré a zábavné outfity je poučná podobně jako návštěva expozice módy a etnických kultur Victoria & Albert Museum.

Legenda jménem Camden Lock Market Stále se rozšiřující a asi nejpopulárnější londýnské tržiště, které se usídlilo v bývalých viktoriánských skladech, dnes už zahrnuje šest nákupních míst. „Funky“ oblečení, originální dárky a modely od nezávislých návrhářů přitahují především mladé nekonformní zákazníky. Pokud toužíte po originálních a neopakovatelných botkách, právě tady jste na správné adrese, obuvnickými butiky je hlavní třída Camden High Street posetá. Camden Stables Market se 450 obchody je největší z tržišť v oblasti a je také ideální příležitostí k nákupu čerstvých potravin z celého světa. Nejlepší den pro nákupy je neděle, ale pokud se chcete vyhnout davům (až 100 tisíc každý víkend), můžete nakupovat v klidu i ve všední dny. (www.camdenlock.net)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!