Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pět hlasů pro Obamovu reformu

Česko

Dílčí, ale nesmírně důležité vítězství v tažení za reformu zdravotnictví slavil americký prezident. Jeho „revoluční“ návrh schválila dolní komora Kongresu.

WASHINGTON Pouhých pět hlasů rozhodlo v dolní komoře amerického Kongresu o schválení reformy zdravotnictví prezidenta Baracka Obamy. V Americe tolik diskutovaný návrh, který musí ještě schválit Senát, počítá se zavedením státního zdravotního pojištění jako alternativy k pojištění soukromému.

Reforma zdravotnictví je jedním z největších úkolů, které si Obama vytkl v domácí politice. Ve Sněmovně reprezentantů prošla nicméně jen těsně - vyslovilo se pro ni 220 zákonodárců, 215 bylo proti.

Zákon má zpřístupnit zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů. Podle nejrůznějších statistik nemá v současnosti pojištění až 46 milionů lidí.

Obama tvrdí, že zdravotnická reforma pojištěncům zajistí „víc jistoty a stability“, miliony nepojištěných vtáhne do systému a umožní rodinám a firmám ušetřit. „Díky tvrdé práci sněmovny jsme jen dva kroky od dosažení reformy zdravotního pojištění v Americe,“ konstatoval americký prezident.

Věří, že Senát normu také schválí. Cesta k přijetí zákona bude ale ještě dlouhá. Senátoři připravili totiž vlastní návrh. Pokud budou souhlasit, bude nutné oba texty sladit a znovu se bude hlasovat. Demokraté potřebují k prosazení reformy v Senátu šedesát hlasů.

Náklady na reformu by v následujících deseti letech měly dosáhnout nanejvýš 900 miliard dolarů a neměly by zvyšovat deficit USA, to je Obamova podmínka.

Peníze z daně pro bohaté Republikáni reformu odmítají, podle nich prý státní kasu přijde na 1,2 bilionu dolarů. Nesouhlasí ani se zavedením veřejného systému pojištění, který má podle představ demokratů zčásti financovat tak zvaná „daň pro bohaté“. Šéf sněmovních republikánů John Boehner řekl, že reforma jen přispěje k „růstu dluhu, zničí pracovní místa a oseká zdravotnické benefity“. Šéf Americké zdravotnické asociace James Rohack považuje další dílčí schválení reformy za „velký krok kupředu“. Viceprezident americké obchodní komory Bruce Josten naopak vyzval Senát, aby reformu odmítl. Podle něj američtí zaměstnanci a zaměstnavatelé chtějí zlepšit současný zdravotní systém a nestojí o „nový, neudržitelný a finančně nedostupný“.

Před samotným hlasováním o demokratickém návrhu zdravotní reformy odhlasovala Sněmovna reprezentantů zpřísnění použití federálních fondů k financování potratů. Ukončení těhotenství by se z nich mělo hradit jen v případě znásilnění, incestu či ohrožení života matky. K prosazení této změny spojili síly republikáni s některými demokraty, kteří se stavějí proti potratům.

Autor: