Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pete Seeger oslavil devadesátiny

Česko

HUDBA

PRAHA Úctyhodných devadesáti let se 3. května v plné síle a svěžesti dožil Pete Seeger, legendární americký folkový zpěvák s jasně medovým hlasem, skladatel, hráč na pětistrunné banjo, dvanáctistrunnou kytaru a flétnu, sběratel lidových písní, politický a ekologický aktivista. Jeho kariéra začala už ve čtyřicátých letech, a v šedesátých letech se stal vůdčím představitelem protest folku.

Je autorem nebo spoluautorem řady hitů, například písní Where Have All the Flowers Gone? (v tuzemsku známé jako Řekni, kde ty kytky jsou), If I Had A Hammer (Bylo by to krásný) nebo hippie balady Turn, Turn, Turn! Řadu písní také zpopularizoval - mimo jiné We Shall Overcome (Jednou budem dál), která se v 60. letech stala hymnou amerického hnutí za občanská práva, kubánskou Guantanameru, do jejíhož textu, do té doby povětšinou improvizovaného, vložil verše velkého kubánského básníka Josého Martího, nebo This Land Is Your Land (Ta zem je tvá zem) z repertoáru Woodieho Guthrieho.

V roce 1964 v rámci svého světového turné koncertoval Pete Seeger také v Ostravě a Praze. Jeho jméno figuruje mezi kandidáty na letošní Nobelovu cenu za mír.

Autor: