Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Pětihvězdičkový návrat

Česko

Je tomu právě rok, kdy Morrissey vydal poslední koláž největších hitů své více než dvacetileté sólové kariéry. Bylo snadné i pochopitelné udělit albu Greatest Hits absolutní hodnocení, když se na něm střídají v zásadě jen dva druhy písní: legendární a kultovní. Dvanáct měsíců poté se na stejném místě objevuje nahrávka Years of Refusal se stejným počtem hvězdiček: řadovka stejně dobrá jako výběr hitů. Troufalé hodnocení? Kdepak, nejnižší možné.

Haute couture Na nové desce Morrissey výtečně propojil své dvě oblíbené, v minulosti již k dokonalosti dotažené hudební manýry. Hrdý, vzdorovitý a navztekaný rokenrol (začínající zhruba tam, kde album You Are the Quarry z roku 2004 končilo) a procítěný a osobní, ale zároveň výsostný a svrchovaný pěvecký projev, podobný tomu na hudebně klidnějším albu Ringleader of the Tormentors z roku 2006. Manifest elegance. Haute couture současné hudební scény.

Cestu vydláždily úderné hity That’s How People Grow Up a All You Need Is Me, jež vyšly na zmíněné kompilaci coby součást „evergreenů“ - ostatně se ukázalo, že mezi ně suverénně patří. Trojici známých písní doplnil nejnovější mySpace hit I’m Throwing My Arms Around Paris. Byla by ale škoda deklasovat zbytek jen proto, že se nestaly oficiálními singly. Přesvědčí už bouřlivý otvírák Something Is Squeezing My Skull, kde Morrissey, na pozadí nemoci moderní civilizace a své oblíbené kulisy deprese, místo tradičního stěžování si jen konstatuje: „V tomto světě není skutečných přátel.“

Samotná hudební, ale zejména brilantní textová výzbroj nové desky (výsledku Morrisseyho „let odříkání“), jeho slovní hříčky a obraty, jejichž přesné zacílení do melodie i nálady písně bere dech, neuvěřitelný a jen stěží popsatelný náboj a tak ostrý, sebejistý zvuk, jaký jiní nedokážou ani z poloviny vnutit svému debutu. Devátá deska zastihla Moze na prahu padesátky a zaslouží pokorné smeknutí každého, kdo se kdy, byť náhodou, otřel o mikrofon. A legie oddaných fanoušků u vytržení. Ty ale bude mít i bez tohoto doporučení.

HODNOCENÍ LN

*****

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...