Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Bartovský, nahradí Berouna

Nový ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský na jednání sněmovního branného výboru (23. dubna 2024) foto: ČTK

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta dnes na sněmovním výboru pro obranu představila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Nahradit by měl Jana Berouna, který VZ řídí od roku 2014. Šéfa vojenského zpravodajství jmenuje ministryně obrany se souhlasem vlády, předtím zákon vyžaduje projednání ve sněmovním výboru.
  13:30aktualizováno  14:59

Termín odvolání Berouna a jmenování nového ředitele Černochová neupřesnila, záviset bude podle ní na aktuální bezpečnostní situaci, ale také na dohodě o průběhu předávání agendy mezi starým a novým ředitelem. Berounovi v říjnu zaniká služební poměr vojáka z povolání, jmenování nového ředitele bude podle Černochové uskutečněno před jeho ukončením.

„Jsme připraveni nabídnout panu generálu Berounovi další službu pro tento stát,“ řekla Černochová. Mohlo by podle ní jít o podobný scénář jako pozice velvyslance pro odcházejícího náčelníka generálního štábu Aleše Opatu. Spolu s Berounem Černochová o věci jednala s národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem, Beroun bude podle ní nabídky zvažovat. Opata je od loňského října velvyslancem v Litvě.

Bartovský chce ve vedení zachovat kontinuitu výkonu služby, řekl poslancům na výboru. Mezi jeho cíle patří zvýšení vnitřní koordinace služby tak, aby její schopnosti a kapacity byly maximálně využity, nebo zintenzivnění a zvýšení vnitřní spolupráce českých bezpečnostních složek, tedy VZ, Bezpečnostní informační služby (BIS), Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a policie. Pokračovat chce také v aktivitách souvisejících s podporou Ukrajiny.

Bartovský má hodnost brigádní generál, vojákem z povolání je od roku 1994. V roce 2001 nastoupil k Vojenskému obrannému zpravodajství, služba se o čtyři roky později spojila do Vojenského zpravodajství. Ve VZ zastával několik vedoucích funkcí.

Byl také na misích v Kosovu a Bosně a Hercegovině. Podle Černochové má Bartovský rozsáhlé znalosti a zkušenosti na úseku obrany, disponuje také požadovanými manažerskými dovednostmi i jazykovými znalostmi, byl také nasazen v zahraničních misích.

Předseda výboru a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) na novém kandidátovi ocenil kontinuitu ve vedení služby, je podle něj důležitá v neustále se zhoršující mezinárodní bezpečnostní situaci. To, že Bartovského lidé neznají, je podle něj dobře. „Od toho je to tajná služba,“ řekl. Poděkoval také Berounovi, stávající ředitel podle něj VZ provedl neklidnými dobami a služba pod jeho vedením získala velké renomé a uznání v zahraničí. Berounovo působení ocenila i Černochová, za celých deset let podle ní odváděl dobrou práci.

Vojenské zpravodajství je jednou ze tří českých tajných služeb, integruje v sobě rozvědnou a kontrarozvědnou činnost. Základním úkolem VZ je získávat, shromažďovat a vyhodnocovat informace důležité pro obranu České republiky.

Autor: