Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Užitečné. Fiala jednal v sídle CIA, poprvé se všemi šéfy českých tajných služeb

Česko

  17:37aktualizováno  18:02
Premiér Petr Fiala s sebou vzal na návštěvu do Spojených států poprvé v historii ředitele všech tří českých tajných služeb. Na úvod své pracovní návštěvy zamířil na jednání s ředitelem CIA Williamem Burnsem, mluvili mimo jiné o důležitosti bezpečnostních otázek ve světě.

Premiér Fiala po jednání informoval o tom, že schůzka s protějšky z amerických bezpečnostních složek byla příjemná a užitečná. „České a americké vztahy jsou vynikající a tyto schůzky jsou toho důkazem,“ řekl po jednání Fiala.

Připomněl také důležitost bezpečnostních otázek s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině, konflikt v Pásmu Gazy nebo posledním útoku Íránu na Izrael.

Český předseda vlády s sebou do USA vzal Michala Koudelku, šéfa Bezpečnostní informační služby, Vladimíra Posoldu, ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, a také Jana Berouna, ředitele Vojenského zpravodajství. S informací přišel jako první web Aktuálně.cz.

Šéfové tuzemských tajných služeb neletěli s Fialou stejným letadlem, jeden z velitelů je ve Spojených státech už od čtvrtka, což pro Aktuálně.cz potvrdil ředitel odboru komunikace Úřadu vlády Václav Smolka.

Ministerský předseda je ve Spojených státech na dvoudenní návštěvě, jejímž hlavním bodem je dnešní setkání s prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě.

BIS dostala prestižní cenu

Do centrály tajné služby v Langley zavítal při své návštěvě USA před pěti lety i tehdejší premiér Andrej Babiš. Podle diplomatů byl Babiš pravděpodobně prvním vysokým představitelem České republiky, který byl do ústředí CIA pozván a jednal s jejím vedením.

Před pěti lety byl součástí české delegace i šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Převzal tehdy cenu George Teneta, což je nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci. Ředitel české kontrarozvědky Koudelka v roce 2019 řekl, že jde o nejprestižnější ocenění, které může zpravodajská služba v rámci spolupráce se Spojenými státy dostat.

BIS ve své poslední výroční zprávě za rok 2022 uvedla, že je na základě souhlasu vlády oprávněna spolupracovat s více než stovkou zpravodajských služeb z celého světa. Hlavními oblastmi spolupráce jsou boj proti terorismu, kontrašpionáž, problematika šíření zbraní hromadného ničení, kyberbezpečnost a ochrana utajovaných informací.

Autoři: ,