Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko je skvělý spojenec, chválil Biden. S Fialou probral Ukrajinu, Írán i reaktory

Česko

  20:47aktualizováno  23:11
Americký Joe Biden přijal premiéra Petra Fialu v Oválné pracovně Bílého domu. Prohlásil, že považuje Českou republiku za skvělého spojence. Fiala označil za klíčové, že Česko a Spojené státy sdílejí stejné hodnoty, jako jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Vztahy mezi Českem a USA jsou podle českého premiéra nejlepší v historii.

„Potřebujeme se vyrovnat s výzvami, jako jsou ruská agrese na Ukrajině, terorismus či složitá situace na Blízkém východě,“ uvedl během setkání Fiala. V takové situaci je podle něj hluboká bezpečnostní spolupráce demokratických zemí nutností.

Biden ocenil českou podporu Ukrajiny, konkrétně snahu zajistit pro Ukrajince dělostřeleckou munici. „Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráce, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině,“ prohlásil Biden.

Biden také Fialovi poděkoval za aktivitu v nákupu munice pro Ukrajinu. „Rusko se nezastaví na Ukrajině, proto musíme pokračovat v její pomoci, a proto, pane ministře, díky, že jste dnes tady,“ pokračoval americký prezident. „Vztahy mezi našimi zeměmi jsou velmi silné a mají dlouhou tradici,“ navázal na něj Fiala.

„Jsme partneři v NATO a nejdůležitější je, že sdílíme stejné demokratické hodnoty. Musíme se vypořádat s výzvami, jako je ruská agrese na Ukrajině a teroristické útoky, a se složitou situací na Blízkém východě,“ řekl Fiala.

V úterý se Fiala sejde se zástupci amerického Kongresu, se kterými bude řešit mimo jiné bezpečnostní otázky týkající se aktuální geopolitické situace.

Řešilo se i jádro nebo Írán

Fiala po jednání s Biden zmínil mimo jiné, jak USA chválí českou snahu o dodání munice Ukrajině. Řešili ale také mnoho ekonomických témat jako potenciální spolupráci na poli energetiky, respektive amerických dodávek jaderného paliva od firmy Westinghouse.

„Jednání bylo velmi přátelské, ve skvělé atmosféře, několikrát byla oceněna úroveň vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy, které jsou nyní nejlepší v historii,“ řekl Fiala a dodal, že prezident Biden dobře zná Českou republiku. „Byly tam i osobní vzpomínky, pan prezident se vyznal z velmi osobního vztahu k naší republice,“ přiblížil Fiala.

Vzpomněl, že Spojené státy americké hrály klíčovou roli při vytváření samostatného Československa a že první prezident Tomáš Garrigue Masaryk měl americkou manželku. Zmínil také bývalou americkou ministryni zahraničních věcí pocházející z Československa Madeleine Albrightovou.

Právě její fotku s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem Fiala Bidenovi přivezl jako dárek. Fotku pořídil Havlův dvorní fotograf Oldřich Škácha při její návštěvě Prahy v říjnu 2003. Fiala Bidenovi také daroval skleněnou kropenku světle modré barvy od studentky UMPRUM Anny Martinkové z ateliéru Ronyho Plesla.

Na úvod své pracovní návštěvy Petr Fiala zamířil na jednání s ředitelem CIA Williamem Burnsem. Mluvili mimo jiné o důležitosti bezpečnostních otázek ve světě. Poprvé v historii s sebou vzal ředitele všech tří českých tajných služeb. Schůzku označil za příjemnou a užitečnou.

Nasmlouvaných 180 tisíc granátů pro Ukrajinu

V den schůzky s Bidenem premiér Fiala napsal v britském listu Financial Times, že Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu a na ukrajinskou frontu budou doručeny v nejbližších měsících.

Kdy USA schválí balík pomoci?

Americký prezident Biden se již několik měsíců v Kongresu marně snaží prosadit nový balík americké pomoci Ukrajině. Pomoc v hodnotě 60 miliard dolarů v únoru schválil americký Senát, Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány jej však dosud neodsouhlasila.

„Situace na Ukrajině je kritická... Dochází jim munice, což znamená, že jsou denně nuceni k těžkým rozhodnutím. Kvůli tomu je pro ně extrémně těžké udržet linie – stejné linie, které budou rozhodovat o bezpečnosti a budoucnosti celé Evropy,“ napsal Fiala.

Ukrajina v posledních měsících naléhavě žádá evropské partnery o dodávky dělostřeleckých granátů, které jí po více než dvou letech ruské agrese docházejí, a obává se o svou obranyschopnost při očekávané letní ruské ofenzivě.

Evropská unie však kvůli omezeným výrobním kapacitám není schopna dodržet své dřívější sliby. Fiala proto na únorovém unijním summitu představil iniciativu na nákup munic v zemích mimo EU.

Podle Fialy česká iniciativa také dává Západu čas na to, aby se přizpůsobil nové situaci, v níž „válka mění náš svět“. „Musíme si zvyknout na to, že odpovědná bezpečnostní politika musí zahrnovat výrazně větší investice do obrany k odstrašení útočníka,“ napsal český premiér ve Financial Times.

Prezident Petr Pavel minulý týden řekl, že Česko už identifikovalo přes milion kusů munice, které lze v mimounijních státech pro Ukrajinu zakoupit. Podle dřívějších informací Financial Times by nákup původně plánovaných 800 tisíc kusů munice měl stát 1,5 miliardy dolarů (asi 35 miliard korun).

K nákupu se dosud podle údajů české vlády a médií připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo, Polsko, Lotyšsko, Litvu, Estonsko, Belgii, Finsko, Portugalsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Nizozemsko či Lucembursko až po Island nebo Slovinsko.

Autoři: , ,