„Vážený pane premiére, obracíme se na Vás ke Dni lidských práv tímto otevřeným dopisem, jelikož nás zneklidňuje dlouhodobá politizace Ministerstva vnitra,“ stojí v úvodu dopisu premiérovi, který je veřejně dostupný i na webu SOSP.
Dopis zaslal SOSP v kopii také místopředsedovi ústavně-právního výboru Marku Bendovi, místopředsedovi Sněmovny Janu Skopečkovi a europoslanci Alexandru Vondrovi, kteří voličům slibovali svobodu projevu jako jejich prioritu. Podle spolku byly však předvolební sliby několikrát porušeny. Mezi adresáty se dostal také ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Podle SOSP kroky ministerstva dlouhodobě polarizují společnost a vytváří v ní atmosféru strachu. „Přibývá indicií, že si vláda, jež se původně přihlásila k odkazu Charty 77, vynucuje jeden politický názor a sklouzává k cenzurním praktikám, které mnozí pamatují z doby normalizace,“ stojí v dopise.
Pod dopis se mimo jiné podepsali signatáři Charty 77 Mikoláš Chadima, Zbyněk Petráček, Lenka Procházková, Jan Schneider nebo také členka rady ČTK Angelika Bazalová, herec Marek Vašut či exministryně spravedlnosti a senátorka Daniela Kovářová či nezávislá senátorka Jitka Chalánková. Dále se připojili ekonomové Ilona Švihlíková, Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora, exšéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či lékař a olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert.
SOSP uvedl několik případů, kdy šlo podle spolku o snahy ministra Víta Rakušana o omezování svobody slova. Jedním z případů mělo být vyšetřování desítek občanů, kteří měli mít pouze jiné názory na zahraniční politiku než vláda, dalším označování odlišných výkladů za dezinformace a snahu „ovládnout mediální rady a úkolovat veřejnoprávní média bojem s dezinformacemi“, což mělo být podle společnosti zneužíváno k omezování svobody slova.
Dopisem SOSP žádá českou vládu, aby přestala zneužívat pojmů „dezinformace“ či „dezinformační scéna“ k omezování svobody slova. Spolek vyzval předsedu vlády, aby se postavil za svobodu projevu a odmítl cenzurní snahy schované za boj s dezinformacemi.
„Podobné výtky slýchám. Stejně tak jako výtky, že stát nedělá nic s dezinformacemi. Pravda, jak už to bývá, není ani jeden z těchto krajních názorů. Skutečnost je taková, že samozřejmě ctím svobodu projevu a zároveň jsem si vědom rizik, která nebezpečné dezinformace nebo hlásání nenávisti či výzvy k násilí znamenají pro naši společnost,“ řekl iDNES.cz v sobotu ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan s tím, že žádný dopis nezaznamenal.
„Jsem připravený využít veškerých nástrojů právního státu, abych těmto rizikům čelil. Pokud se někdo domnívá, že je to omezování svobody slova, tragicky se mýlí,“ podotkl ministr vnitra.
Redakce se v sobotu obrátila také na mluvčího premiéra Petra Fialy, ten však do vydání článku nereagoval.
Společnost proti cenzuře v dopise kritizuje také vládní web BranmeCesko.cz a nedávnou kampaň spolu se spuštěním webu NENALETET.cz, která podle ní připomíná propagandu 80. let. Nelíbí se jí ani návrh zákona o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnosti na internetu a to kvůli vágně definovaným podmínkám, díky kterým může vláda weby blokovat.
Lidé by se podle SOSP neměli bát vyjádřit i k tématům jako je migrace, klimatická opatření, regulace EU, očkování proti covidu, situace na Ukrajině, genderová ideologie, korespondenční volby a energetická politika.
Deník N letos na jaře informoval o tom, že SOSP se už dřív dostal do křížku s ministerstvem vnitra. Na konci března vnitro varovalo před některými problematickými postupy, které SOSP podle ministerstva používá k šíření dezinformací či konspiračnímu chování.
Centrum pro hybridním hrozbám u tohoto spolku vysledovalo problematické momenty, které se měly týkat šíření manipulativních sdělení či ochoty spolupracovat s „kvazimédii“. Podle SOSP však vnitro nedalo jasně najevo, o jaké přešlapy se jedná či jaké „kvazimédia“ má ministerstvo na mysli.