Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pekarová Pavla za vyznamenané i projev chválí. Méně je někdy více, míní Okamura

Česko

  23:18aktualizováno  23:25
Prezident Petr Pavel v sobotu na Pražském hradě podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vyznamenal mnoho skutečně výjimečných osobností. Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury byl projev příliš dlouhý, bohužel méně je někdy více, míní. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ocenil na stejné sociální síti, že udílení státních vyznamenání už nevládne stísněná atmosféra.

V proslovu k výročí založení Československa neopomenul nic zásadního. Přinesl povzbuzení, ale zároveň nekonejšil, napsala předsedkyně dolní komory.

Sobotní ceremoniál předávání státních vyznamenání na Pražském hradě byl podle premiéra Petra Fialy (ODS) důstojnou oslavou 105. výročí vzniku republiky. Na sociální síti X poblahopřál všem, kteří vyznamenání obdrželi.

Návrat důstojnosti a ocenění pro ty, kteří se skutečně zasloužili o vlast, hodnotí první ceremoniál udělování státních vyznamenání prezidentem Petrem Pavlem politici na sociálních sítích.

Na Pražském hradě, kde počátkem roku vystřídal Miloše Zemana, Pavel ocenil například bývalého předsedu vlády Petra Pitharta či exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, ale také řadu sportovců, umělců, vědců, lékařů či těch, kteří zachránili životy jiných.

V projevu Pavel mimo jiné řekl, že Česká republika má nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Češi mají podle hlavy státu mnoho důvodů ke zdravému sebevědomí, ač mají možná i kvůli složité novodobé historii někdy tendence se podceňovat, nevěřit ve vlastní schopnosti a ztrácet naději v lepší budoucnost.

Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury byl projev příliš dlouhý, za což podle něj nicméně nemůže prezident, jako spíš jeho hradní tým. „Jeho autoři (projev) mínili zřejmě jako projev státnický, bohužel méně je někdy více,“ uvedl.

„Po dlouhých deseti letech se můžeme těšit na oslavu opravdu důstojnou, během níž budou vyznamenáni ti, kdo se zasloužili o vlast, a ne o prospěch jednoho člověka,“ napsal krátce před zahájením slavnosti na síť X ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ocenil na stejné sociální síti, že udílení státních vyznamenání už nevládne stísněná atmosféra. „Po dlouhé době jde skutečně o důstojný akt a oslavu těch, kteří se zasloužili o naši republiku,“ uvedl.

PŘEHLEDNĚ: Štefánik, Mašínová i autor Čtyřlístku. Kdo dostal vyznamenání

Předseda sněmovního podvýboru, který navrhuje osobnosti hodné ocenění, Jan Bartošek (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že 20 z nominantů dolní komory letos vyznamenání skutečně obdrželo.

Pozornost a kladné hodnocení věnovali uživatelé sociálních sítí nápadu v přímém přenosu České televize tlumočit do znakové řeči vedle projevu prezidenta také hymnu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!