Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nedodrželi jsme všechny sliby, Ukrajině musíme dát vše, co potřebuje, míní Pavel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přilétá do Česka. Na snímku Petr Pavel. (6. července 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pokud Západ poleví v podpoře Ukrajiny, může být příští rok pro Rusko ještě příznivější. Vítězství Ruska ve válce proti Ukrajině by přitom mohlo mít pro Západ nepříjemné důsledky v budoucnu. V rozhovoru s italským deníkem Corriere della Sera to řekl český prezident Petr Pavel, který v úterý během oficiální návštěvy Itálie bude jednat s protějškem Sergiem Mattarellou i s premiérkou Giorgiou Meloniovou.
  9:23

Pavel zdůraznil, že jako prezident posuzuje situaci ohledně války na Ukrajině nejen z perspektivy bojiště, ale i z hlediska principů. „Nemáme jinou možnost, než dát Ukrajině všechno, co potřebuje pro svůj úkol obnovit suverenitu a kontrolu nad svými hranicemi: Cokoli menšího by bylo naším neúspěchem,“ řekl deníku Pavel.

Vítězství Ruska by posílilo myšlenku, že jiné režimy mohou dosahovat svých cílů silou a že se mohou spoléhat na slabost západních demokracií, domnívá se Pavel.

Příští rok bude podle české hlavy státu pro Ukrajinu ještě obtížnější a nadcházející zima mimořádně náročná. Pavel poukázal na to, že většina ukrajinské infrastruktury je zničena a ani se západní pomocí ji nelze zcela obnovit. „Pro obyvatelstvo to bude těžké a s váháním zemí, které nyní podporují Ukrajinu, poroste pocit frustrace. A přirozeně to vytváří situaci, která není příliš příznivá pro pokračování protiofenzivních operací,“ upozornil Pavel.

Zima podle něj poskytne Rusku, které už dokázalo svůj průmysl převést do válečného režimu, čas na obnovu. „Vyrábějí mnohem více velkorážné munice, více tanků, nabírají více vojáků. Jednají s několika zeměmi o dodávkách,“ připomněl prezident. „Pokud promeškáme příležitost zachovat naši podporu Ukrajině, příští rok by mohl být pro Moskvu ještě příznivější. Tento rok je klíčový pro položení základů úspěchu, příští rok bude složitější,“ dodal.

Pavel kritizoval nedostatečné dodávky vojenského materiálu Ukrajině, která tak nemůže pokračovat ve vysoce intenzivní operaci. „Nedodrželi jsme sliby zásobovat Ukrajince dělostřeleckou municí, výcvik na F-16 neprobíhá tak rychle, jak by měl,“ řekl Pavel a poukázal například na váhání Berlína ohledně dodávek střel s dlouhým doletem Taurus.

Českému prezidentovi Petru Pavlovi v úterý začne oficiální program návštěvy Itálie. V poledne ho čeká rozhovor s protějškem Sergiem Mattarellou a o několik hodin později se setká s premiérkou Giorgiou Meloniovou, s níž už jednal letos v květnu při její návštěvě Prahy.

Tématy schůzek s vrcholnými italskými představiteli budou ekonomické, unijní, zahraničněpolitické i bezpečnostní otázky. Ředitel hradního zahraničního odboru Jaroslav Zajíček novinářům řekl, že Itálie a Česko vnímají v zásadě totožně řadu aktuálních krizí a konfliktů včetně války na Ukrajině.

Pavel se i s manželkou Evou zároveň setká s českými honorárními konzuly a zástupci krajanské komunity. Odpoledne zavěsí věnec k pamětní desce spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika a československých legionářů, vystoupí také s přednáškou ve škole NATO Defense College.

Do Itálie prezidenta doprovodila zhruba třicetičlenná podnikatelská mise. Zejména jde o podniky zaměřené na letectví, energetiku, obranu, dopravu či moderní technologie.

Ve středu ráno Pavel odjede vlakem do Milána, kde bude jednat s šéfem regionu Lombardie Attiliem Fontanou, navštíví továrnu Moto Guzzi či montovnu letounů F-35.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!