Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V domově pro seniory převažují ženy. Muži, nebojíte se tu? žertoval prezident

Česko

  7:03aktualizováno  18:09
Pro prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou ve středu ráno začala dvoudenní návštěva Středočeského kraje. Jako první vyrazili na setkání s hejtmankou Petrou Peckovou, radními a zastupiteli, kde dostal darem ručně vyráběnou sekyru v koženém pouzdru s monogramem. Po obědě navštívil i domov pro seniory v Berouně, kde panovala dobrá nálada.

Do Berouna dorazil Pavel s manželkou Evou chvíli před jednou hodinou. Před Domovem pro seniory TGM je přivítaly děti s obrázky lva, volebního loga z prezidentské kampaně, a nápisy prezident. Po uvítání se starostkou Berouna Soňou Chalupovou debatoval prezidentský pár s klienty v jídelně.

„Jestli dobře počítám, je vás tady asi jen šest mužů. Nebojíte se mezi tolika ženami?“ zažertoval prezident. „Naopak, jsou tu jak v nebi,“odpověděla pohotově jedna z klientek. Seniorky zajímalo, i zda mají Pavlovi čas na vnoučata, jaké jídlo má prezident nejradši a proč minulý rok dostali důchodci přidáno méně na penzích. Po druhé hodině zamířil prezidentský pár s doprovodem na oběd.

Další turisty tu nechceme, zní z Křivoklátu

Poté prezidenta čekala debata v Křivoklátě. Před tamní sokolovnu dorazily přibližně tři desítky odpůrců vzniku národního parku s transparenty „Ne národnímu parku, je to náš domov, máme právo o něm rozhodovat“. Nápisy „Ne národním parku“ se objevily i na příjezdových cestách do Křivoklátu.

Odpůrci národního parku se sešli v Křivoklátě (6. března 2024)

Mezi odpůrci parku byl například Martin Zikmund z nedalekého Branova. „Na národním parku nevidím žádná pozitiva. Lesu ani občanům nic pozitivního nepřinese. Příroda je už dostatečně chráněná, staraly se o ní už generace našich otců a dědů. Nepotřebujeme tady žádné další turisty, kteří se neumí chovat. Už nyní je jich tady dost,“ vyjádřil se. Podobný názor má i muž, který se představil jako Mirek z Křivoklátu. „Ministerstvo životního prostředí mele pořád svou a nechce naší názory poslouchat. Prezidenta sice vnímám jenom jako politickou loutku, ale na druhou stranu vítám, že se o problematiku národního parku alespoň zajímá,“ prohlásil.

Předsedkyně Svazku obcí Křivoklátsko a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová, který proti parku rozhodně stojí, nic objevného od hodinového setkání s prezidentem nečekala. Je to podle ní velmi krátký čas, za který nelze celou problematiku pojmout. Vznik národního parku vnímá jako velký politický tlak a podle ní je minimálně osm obcí připraveno podat žalobu na výsledné rozhodnutí ministerstva životního prostředí ohledně vyřízení jejich námitek proti parku.

„Nepřijel jsem za vámi s žádným hotovým názorem, ani vás nechci nijak přesvědčovat, ale chci si vyslechnout vaše argumenty,“ konstatoval prezident. Podle něj jsou připomínky na straně zastánců i odpůrců parku relevantní a oprávněné. Vznik národního parku vnímá jako vyšší stupeň ochrany přírody, které si toto území zaslouží, na druhou stranu rovněž vnímá i argumenty obyvatel a starostů okolních obcí, kterým by vznik parku přinesl určitá omezení.

Jak po jednání v Křivoklátu Iveta Kohoutová uvedla, prezident při jednání se starosty dotčených obcí za zavřenými dveřmi vyslechl jejich argumenty a navrhl, že by podobná jednání například se zástupci ministerstva životního prostředí měla následovat. Kohoutová je ale přesvědčena, že pokud už je celý proces ve fázi vypořádání námitek obcí ministerstvem, je v podstatě nezvratný. „Času bylo málo, ke slovu se nedostali všichni starostové. Naopak hodně prostoru dostali zástupci ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny, za lesníky bohužel nebyl přítomný nikdo,“ konstatovala.

V horizontu měsíce by mělo následovat setkání starostů s hejtmankou Petrou Peckovou. K informací, že ministr životního prostředí Petr Hladík plánuje vyrazit diskutovat na Křivoklátsko, jsou zdejší starostové skeptičtí. „Už v minulosti vykřikoval, že se přijede bušit na vrata, ale v životě jsem ho ještě nepotkala,“ uvedla Kohoutová.

Návštěva Středočeského kraje započala už kolem deváté hodiny ve Zborovské ulici v Praze, kde sídlí krajský úřad.

„Vítejte ve středních Čechách na území hlavního města.“ Těmito slovy přivítali prezidenta a jeho choď Evu hejtmanka Petra Pecková (STAN) a ředitel krajského úřadu Jan Louška. Následovala společná snídaně hejtmanky a prezidentského páru. Občerstvení na ni připravili žáci učiliště v Kladně-Vrapicích. Poté se prezident setkal s krajskými zastupiteli.

Sekyru, kterou jako dar věnoval kraj prezidentovi Petru Pavlovi, pochází z dílny známého středočeského výrobce a renovátora těchto nástrojů Petra Pěchoty z Brandýsu nad Labem-Staré Boleslavi.

„Jedná se o největší a nejtěžší sekyru, kterou vyrábím. Samotná železná hlavice dodaná na zakázku kovářem váží 2,5 kilogramu a sekyra má na délku 80 centimetrů. Dřevo na topůrko pochází z lesů u Zbečna na Rakovnicku. Je to pracovní nástroj určený k běžnému použití v lese nebo na zahradě. Má trochu i závodní tvar, který je velmi žádaný zákazníky. Pro prezidenta jsem ji vyrobil s iniciály PP, stejné jsou i na koženém pouzdru,“ řekl MF DNES Pěchota, který se ale předání daru osobně nezúčastnil.

S hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) prezident na krajském úřadě jednal také o stavu silnic v regionu či problémech s dostupností škol. Probrali i dostupnost zdravotní péče. Mluvili společně také o rozpočtovém určení daní pro kraje, o němž chce Pavel jednat i s vládou.

Podíval se i do věznice ve Vinařicích na Kladensku. Prezidentova manželka si prohlédla ženskou věznici ve Velkých Přílepech u Prahy.

První den návštěvy Středočeského kraje ukončí debata s veřejností na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně.

Ve čtvrtek ráno se prezident podívá do Psár-Dolních Jirčan u Prahy, kde ho čeká prohlídka nedávno vybudované školy Amos a debata s žáky. Odtud se vydá do skláren Kavalierglass na komentovanou prohlídku výroby.

Dalším cílem budou Kněžice na Nymbursku. Tam bude diskutovat se zastupiteli na téma energetické soběstačnosti obcí a měst v ČR. Zamíří také do Kerska, projde naučnou stezkou spisovatele Bohumila Hrabala a vydá se k jeho chatě, kterou Středočeský kraj odkoupil a která se má po rekonstrukci otevřít veřejnosti. Eva Pavlová si samostatně prohlédne výrobu v areálu společnosti Botanicus v Ostré nad Labem.

Petr Pavel ve funkci prezidenta, kterou zastává rok, navštívil už většinu krajů, kde se věnoval zejména konkrétním problémům daných regionů. Jeho poslední návštěva se konala letos v lednu, a to v kraji Plzeňském.

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!