Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel se na Hradě obává odposlechů, po inauguraci ho nechá prohlédnout

Novým prezidentem Češi zvolili Petra Pavla. (28. ledna 2023) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nově zvolený prezident Petr Pavel prostředí Pražského hradu vnímá z bezpečnostního hlediska jako nevyhovující, obává se mimo jiné odposlechů. Řekl to v rozhovoru pro Respekt. Pavel bude žádat prohlédnutí prostor Hradu po své inauguraci 9. března. Výhrady má k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, který podle něj často nerespektoval základní pravidla a unikaly z něj informace.
  14:22

Pavel v rozhovoru označil prostředí na Hradě za nevyhovující. Nechce tam pracovat, dokud se situace nezmění. Po inauguraci 9. března má v úmyslu nechat prostory Hradu prověřit.

„To znamená důkladná technická prohlídka. Pokud bych tam šel jenom na zdvořilostní setkání, tak s tím problém nemám. Ale pracovat v těch prostorách před důkladnou prohlídkou určitě nebudu,“ řekl Respektu. Jeho obava se týká i možných odposlechů.

Petr Pavel podle Lidových novin sdělil, že pro výkon funkce náčelníka vojenské kanceláře Hradu do svého úřadu vybral brigádního generála Hasalu. Spolupracují od doby, kdy Pavel velel armádě. Hasala nahradí Jana Kaši.

Za flagrantní porušení veškerých pravidel Pavel považuje, že na Hradě funguje soukromá bezpečnostní agentura. „Má téměř neomezený přístup ke všemu a nepodléhá policejní kontrole,“ uvedl. Proč na Hradě taková agentura působí, je podle něj dotaz na nynějšího kancléře Vratislava Mynáře.

Vedle agentury sídlo prezidenta hlídá útvar pro ochranu hlavy státu, doplnil Respekt. Ten by měl podle dřívějšího vyjádření policejního prezidia Pavla automaticky chránit po inauguraci. Od voleb bezpečnost zvoleného prezidenta zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška. Pavel dříve v rozhovoru pro Reflex uvedl, že k části útvaru pro ochranu prezidenta nemá důvěru.

„Z informací, které mám k dispozici, tak ochranná služba prezidenta (...) skutečně fungovala jednoznačně na základě konkrétních zadání kancléře Mynáře. Častokrát nerespektovala základní pravidla pro výkon ochrany, docházelo k únikům informací,“ řekl Respektu Pavel.

V takovém prostředí by nedokázal mít důvěru k lidem ve svém nejbližším okolí, dodal. O nastavení ochrany chce ve čtvrtek mluvit s Vondráškem.

Deník N ve čtvrtek napsal, že zhruba v polovině ledna hledala soukromá firma odposlouchávací zařízení v kancelářích prezidentova poradce Martina Nejedlého a kancléře Mynáře. Kromě toho se uskutečnila i kontrola sousedících kanceláří. Podle serveru není jasné, zda se nějaké odposlechy našly.

Autoři: ,