Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pavel přijel na návštěvu Moravskoslezského kraje, dostal motorkářské hodinky

Česko

  8:41aktualizováno  20:42
Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Zmínil to při návštěvě kraje, kam přijel na dva dny. V Ostravě jej krátce před polednem přivítal hejtman Ivo Vondrák, od kterého dostal darem mimo jiné motorkářské hodinky. Prezident se dnes také sešel se studenty, na programu měl besedu s občany i setkání s ostravským primátorem Tomášem Macurou.

Moravskoslezský kraj je prvním regionem, kam se Petr Pavel vydal po své inauguraci. Cestu na severní Moravu a do Slezska zahájil na moravskoslezském krajském úřadě, kde jej i jeho manželku Evu Pavlovou přivítal hejtman Ivo Vondrák.

Při příjezdu na prezidenta starší muž před krajským úřadem několikrát volal: „Hanba mu!“ Okamžitě ho však obestoupili členové prezidentovy ochranky a skandování mu znemožnili. Na hejtmanství hlavu státu přivítali zaměstnanci potleskem.

Hejtman si pro prezidenta připravil několik dárků vyrobených v Moravskoslezském kraji. Petr Pavel od něj dostal motorkářské dřevěné hodinky a karafu ze sklárny ve Vrbně pod Pradědem, on i jeho manželka Eva pak trička s potiskem s moravskoslezským nářečím a první dáma také oba díly románu Šikmý kostel. Pavlovi se podepsali do pamětní knihy kraje.

Oběd, na kterém se podávala kulajda, telecí ragú a tvarohový dezert s jahodami, strávil prezidentský pár s vedením kraje, s předsedy klubů krajského zastupitelstva a s primátory Ostravy, Karviné, Frýdku-Místku, Opavy a Třince.

„Prezidentovi chceme ukázat kraj nejen z pohledu, jaký tady máme v současnosti, ale i to, jaký region chceme mít. Transformace ekonomiky kraje a přechod k inovativním technologiím jsou klíčové pro rozvoj regionů označovaných jako strukturálně postižené,“ nastínil hejtman Vondrák.

Prezident vývoj v kraji ocenil. „Z hlediska transformace od těžkého průmyslu si Moravskoslezský kraj vede nadmíru dobře. V řadě případů může být inspirativní i pro kraje, které strukturálně postiženými nenazýváme,“ uvedl Petr Pavel. Ocenil nadšení a pozitivní přístup, aktivní hledání inovativních řešení a prosazování projektů i přes případné těžkosti.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Neopomněl ale ani přetrvávající odliv především mladých lidí. „Který vlastně nekoresponduje s tím, jak se vyvíjí ostatní parametry kvality života tady v regionu. A naznačuje, že může jít ve větší míře o setrvačnost nebo nějaké představy, že jinde je to výrazně lepší, přitom zrovna Moravskoslezský kraj nabízí řadu příležitostí především pro mladé lidi, aby tady našli uplatnění,“ poznamenal.

Na občany se nedostalo

Krátce po druhé hodině odpoledne Pavel přijel na besedu se studenty Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Ti prezidentský pár přivítali potleskem. „Pane prezidente, podpis,“ žádali novou hlavu státu lidé čekající desítky minut v chladném počasí před školou. Pavel jim jen pokynul a odešel do třídy za studenty.

„Chtěl jsem mu potřást rukou, v létě jsem s ním byl na Lysé hoře. A doufal jsem, že mu budu moct popřát ke zvolení. Tak třeba jindy,“ povzdychl si senior v klobouku, který ke škole dorazil o berlích.

Později odpoledne Pavel diskutoval o zahraničních ekonomických aktivitách České republiky. Ačkoliv po svém zvolení telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu, nyní oznámil, že návštěvu Tchaj-wanu neplánuje. A to z toho důvodu, že je podle něj zbytečné ohrozit obchodní vztahy s Čínou a zájmy českých firem.

V rámci své návštěvy Pavel zamířil do továrny Hyundai v Nošovicích, zavítal také na prohlídku nově otevřeného kampusu Ostravské univerzity na Černé louce v Ostravě, kde dostal darem sportovní soupravu Ostravské univerzity a Eva Pavlová šaty. Studentka Klára Vincorová darovala prezidentovi obraz, sopranistka Veronika Rovná mu pak zapěla árii.

„Jeden z hlavních problémů tohoto kraje je vzdělávání. Je to důležitý faktor, jak udržet mladé lidi v regionu. Jsem rád, že jsem se mohl podívat do tohoto nového kampusu, prohlédnout si nové fakulty sportu a umění,“ řekl Pavel, který na Ostravskou univerzitu zavítal jako vůbec první český prezident. „Vítám krok ministra školství, který rozhodl o dodatečných financích na kompenzaci problému,“ zhodnotil Pavel změnu ohledně platů vysokoškolských pedagogů.

Jak uvedl, nevybírá si elitní gymnázia nebo školy, kde má podporovatele. „Na gymnázium ve Frýdku-Místku jsem jel na doporučení hejtmana," řekl prezident na dotaz, proč pro svou návštěvu nezvolil například střední odborné učiliště.

„Prostor pro besedu s občany tady je. A zároveň neplatí, že by na ně chodili jen moji příznivci. Myslím si, že právě tady se může objevit spousta lidí s odlišnými názory. Nebráním se jim,“ reagoval Pavel na to, proč si v rámci svého programu nevyčleňuje více prostoru na setkání s občany z regionu.

Pavel se setkal s primátorem

První den cesty zakončil prezident debatou s občany v hojně zaplněné Multifunkční aule GONG v areálu někdejších železárenských Dolních Vítkovic. Jeho manželka navštívila Domov pro seniory Kamenec v Ostravě.

Večer se na ostravském magistrátu Pavel setkal také s ostravským primátorem Macurou. Právě on spolu s hejtmanem Vondrákem Pavla podpořili v prezidentské volbě proti jejich stranickému šéfovi Andreji Babišovi (ANO), za což si vysloužili kritiku od tehdejších spolustraníků. Hnutí ANO nakonec opustili a oba čelí tlaku, aby odešli i z čela kraje, respektive města.

Ve středu Pavel sfárá na Karvinsku do dolu Darkov, setká se také se zaměstnanci dolu. Později bude jednat s primátorem Karviné Janem Wolfem (ČSSD).

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...